Hairwald

W ciętej ranie obecności

Kulczycki (29.06.2015)

 

„Bierze pan pieniądze za udział w kampanii Dudy?” Komisja etyki TVP: naruszenie zasad etyki dziennikarskiej

mf, 29.06.2015
Puste krzesło po wyjściu Warzechy z programu

Puste krzesło po wyjściu Warzechy z programu (Fot. TVP Info)

„Język programu powinien być wolny od słów i określeń o charakterze wartościującym i stronniczym” – brzmi stanowisko komisji etyki TVP ws. spięcia, do którego doszło między Jarosławem Kulczyckim a Łukaszem Warzechą w programie „Z dnia na dzień”. Prowadzący zarzucił wówczas publicyście, że bierze pieniądze ze sztabu Andrzeja Dudy. O decyzji władz telewizji w tej sprawie informuje Press.pl.
Łukasz Warzecha w lutym wyszedł ze studia TVP Info po tym, gdy prowadzący program „Z dnia na dzień” Kulczycki zapytał go, czy bierze pieniądze za udział w kampanii Andrzeja Dudy. Wcześniej Warzecha, omawiając kampanijne przemówienia Dudy i Komorowskiego, stwierdził m.in.: „To tak, jakby zestawić najnowsze porsche 911 ze starym polonezem”.

 

– Dlaczego mnie pan obraża? – odpowiadał na zarzut Kulczyckiego Warzecha. – Jest pan dziennikarzem, powinien pan mieć do tego dystans – odparł Kulczycki. – Jeżeli pan będzie mi sugerował dalej, że biorę pieniądze za propagowanie Andrzeja Dudy, to wyjdę ze studia – zagroził publicysta „W Sieci”.

W dalszej części programu emocje nie opadały – obaj panowie wciąż krążyli wokół tematu, co chwilę ostro spierając się o dziennikarskie standardy. W efekcie, podczas jednej z przerw, Warzecha spełnił swoją groźbę i opuścił studio.

Komisja etyki: naruszenie zasad

TVP szybko wyraziła ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją.- Niestosowne pytanie zadane przez prowadzącego program red. Jarosława Kulczyckiego, a także jego zbyt emocjonalne zachowanie w rozmowie z red. Łukaszem Warzechą było próbą znalezienia ekwiwalentu dla dalekiej od obiektywizmu retoryki, która powinna cechować każdego niezależnego publicystę, zastosowanej przez red. Warzechę – bronił jednak prowadzącego program rzecznik stacji Jacek Rakowiecki.

Teraz sprawa powróciła: jak informuje portal Press.pl, swoje stanowisko ogłosiła komisja etyki TVP.

Głosi ono, że „język programu powinien być wolny od słów i określeń o charakterze wartościującym i stronniczym, które sprawiałyby wrażenie zaangażowania dziennikarza, redaktora czy nadawcy po jakiejś jednej, określonej stronie”. Komisja podkreśliła też, że Kulczycki naruszył obowiązujące w państwowej telewizji zasady etyki dziennikarskiej.

Decyzję dla portalu Press.pl skomentował także sam Kulczycki. – Orzeczenie komisji etyki przyjmuję z pokorą. Szkoda tylko, że przed tą samą komisją nie mógł stanąć pan Łukasz Warzecha. Gości też powinny obowiązywać jakieś zasady – mówił.

gazeta.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: