Hairwald

W ciętej ranie obecności

NYT o „Wałęsie”

„New York Times” pisze o „Wałęsie”: To pomnik dla odwagi Wałęsy i narodu, który daje Wajdzie miejsce w polskiej historii

Amerykański dziennik opisuje najnowsze dzieło Andrzeja Wajdy, związaną z nim historię naszego kraju i to, czego w filmie zabrakło. Sporo miejsca poświęcono też samemu Andrzejowi Wajdzie. Zwraca uwagę, że zobrazowano tylko część życia Lecha Wałęsy i pominięto na przykład źle ocenianą prezydenturę z lat 1990-1995.

wałesa-nyt

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” to film, który szerokim echem odbija się nie tylko w Polsce, ale i na świecie. O produkcji napisał „The New York Times”. Autorka artykułu zwraca uwagę na spory sukces komercyjny (drugi najlepszy weekend otwarcia w tym roku), jaki odniósł obraz 87-letniego Andrzeja Wajdy. I to właśnie reżyserowi poświęcono sporo miejsca w tekście.

W kraju, gdzie historia nie jest przeszłością, ale teraźniejszością, ta scena [reakcja Danuty Wałęsy na kazanie Jana Pawła II na placu Piłsudskiego] pokazuje ambicje tego filmu. To pomnik dla odwagi Wałęsy i narodu, ale też sposób Wajdy na kupienie sobie miejsca w polskiej historii. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” przywołuje jedność w oporze przeciwko komunizmowi i niesamowitą wolę walki Polaków oraz kończy trylogię Wajdy („Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”, nakręcone w 1977 i 1981 r.) o Polskiej podróży od stalinizmu do wolności. CZYTAJ WIĘCEJ

Autorka pisze też o najbardziej kontrowersyjnych momentach filmu. Przywołuje kontrowersje, jakie wywołała kwestia podpisania przez Wałęsę deklaracji współpracy z organami bezpieczeństwa. Zwraca także uwagę na dużą rolę Danuty Wałęsy – zarówno w filmie, jak i w życiu przywódcy „Solidarności”. Przywołuje opinie młodych ludzi, którzy przyznają, że wiele się z filmu dowiedzieli. Nie tylko o Lechu Wałęsie, ale o Polakach.

naTemat.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: