Hairwald

W ciętej ranie obecności

Kwaśniewski

Kwaśniewski: Tusk raczej już nie wygra

Renata Grochal, Jarosław Kurski
08.10.2013
Aleksander Kwaśniewski
– Trzecie zwycięstwo Tuska z rzędu jest niemożliwe, on nie jest ani Merkel, ani Blair – mówi były prezydent RP

RENATA GROCHAL, JAROSŁAW KURSKI: Dlaczego nie było pana na kongresie nowej partii Palikota?

ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI: Byłem na Ukrainie, po raz 23. Misję polityczną Unii Europejskiej prowadzimy z Patem Coxem od 17 miesięcy. To wiele spotkań w Kijowie z prezydentem, premierem i opozycją oraz w Charkowie z Julią Tymoszenko.

Wróćmy do Palikota – wierzy pan w ten rebranding?

– Mam nadzieję, że to nie będzie tylko rebranding. Sama obecność takich ludzi jak: Hartman, Kwiatkowski, Siwiec, powoduje, że to coś więcej, bo oni różnią się od Palikota. On sam mógł utrzymywać niszowy charakter Ruchu, który pozwoliłby mu jeszcze kilka razy wejść do Sejmu, albo budować poważniejszą ofertę, rozszerzającą elektorat o centrolewicowy i liberalno-centrowy. To oferta skierowana do ludzi rozczarowanych PO i SLD. Ryzykowna, ale może się powieść. Największe zadanie jest przed samym Palikotem. Musi się zmienić. Zamiast być zdolnym mistrzem eventu, stać się politykiem poważnym, mającym do zaproponowania ważne projekty gospodarcze, społeczne, europejskie.

Politolog o nowej partii Palikota: Ryzykowny ruch

Podoba się panu nazwa Twój Ruch?

– Jestem przyzwyczajony do nazw, które niosą ze sobą jakąś treść, np. Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej, która zakotwiczała nas w 1990 r. w europejskiej socjaldemokracji. Ale może taka energetyzująca nazwa ma sens.

Leszek Miller mówi o nich „ruchersi”.

– To określenie może akurat mieć niezłe wzięcie.(śmiech)

Był pan postrzegany jako patron całej lewicy, ale stawia pan dziś na Palikota.

– Porozumienie lewicy jest niemożliwe ze względu na postawę SLD. Sojusz – co trzeba przyznać – skonsolidował się pod kierownictwem Leszka Millera. W sondażach ma od 6 do 15 proc. To daje przekonanie o własnej sile. Młodzi ludzie w SLD uważają, że mają szansę na mandat i nie muszą ryzykować. Jeśli wystartują z pierwszych miejsc w swoich okręgach, to przy 10-15 proc. poparcia mają pewne mandaty. Koalicja natomiast wprowadza element ryzyka, bo nawet będąc na pierwszym miejscu, można zostać pokonanym przez kogoś popularniejszego z dalszej pozycji na liście.

Nie ma dziś klimatu do tworzenia szerokiej koalicji centrolewicowej. Boleję nad tym, dużo lepiej byłoby dla Polski, gdyby scena polityczna była bardziej zrównoważona, gdybyśmy mieli silną koalicję centrolewicową obok prawicowych bloków PO i PiS oraz tradycyjnego PSL, który z polskiej sceny nie zniknie. Ale nie załamuję rąk, będę się tym zajmował jako mentor, doradca.

Kwaśniewski nie jest Matką Teresą lewicy – mówi Palikot

Czyli nie zaangażuje się pan w nową partię?

– Nie. Moje życie partyjne skończyło się wraz z rozwiązaniem SdRP. Partyjność to jest ostatnia rzecz, która mnie podnieca.

Donald Tusk przeżywa chwilowe osłabienie czy to już jego schyłek?

– Trudno mi sobie wyobrazić, że PiS może nie wygrać wyborów. Stopień zużycia rządu, zniechęcenia, frustracji ludzi jest duży. Wielu wyborców zostanie w domu, a niska frekwencja będzie sprzyjać PiS. Nadzieja w tym, że Jarosław Kaczyński zacznie obrażać wszystkich dokoła. Jest przecież tyle środowisk, które można przypisać do PZPR… Ale proces odchodzenia od PO jest raczej trwały.

I możemy się znaleźć w trudnej sytuacji. Jeśli PiS wygra, nie wiadomo, czy zdoła utworzyć rząd. A po drugiej stronie będą ugrupowania, które jako te przegrane stworzą trój- lub wręcz czwórkoalicję. Co wcale nie musi się udać. A nawet jeśli, to taka koalicja długo nie przetrwa. Wtedy w przyspieszonych wyborach PiS jako ten nieuszanowany zwycięzca może osiągnąć wynik bliski większości konstytucyjnej. I będzie prawdziwy kłopot.

Czy Tusk może jeszcze odrobić straty?– Chyba już nie, ale może je zmniejszyć. Trzecie zwycięstwo z rzędu jest chyba niemożliwe. Przykład Angeli Merkel jest wyjątkowy, bo Niemcy są demokratycznie bardziej dojrzali, ludzie od lat głosują na te same partie.Sympatia dla rządu? Deklaruje ją zaledwie 25 proc.Tony Blair też rządził dziesięć lat.

– Ale Tusk na razie to nie jest ani Merkel, ani Blair.

Czego mu brakuje?

– Jego drugi rząd, który powinien być rządem lepszym, pełnym gwiazd, jest rządem gorszym. Wiele skupia się więc na premierze, który ma skłonność do hiperaktywności w kampanii wyborczej i mniejszej aktywności, gdy trzeba wykonać codzienną pracę domową i wytłumaczyć to obywatelom. Tym Tusk się różni od Merkel, która nie jest tak efektowna w działaniach kampanijnych jak on, ale jest efektywna w działaniach codziennych. Daje poczucie bezpieczeństwa, stabilności, choć bez fajerwerków.

Poza tym, o ile po dwóch latach eksperymentu IV RP polityka ciepłej wody w kranie miała sens, o tyle po dwóch kadencjach to już za mało. Oczywiście, sukcesem jest dobry budżet europejski, ale trzeba wytłumaczyć, na co te pieniądze zostaną wydane.

Trzecią słabością rządu jest nieodwoływanie się do żadnych konkretnych środowisk, np. ludzi nauki, kultury, małych przedsiębiorców, mieszkańców miast, na które później mógłby liczyć.

Warszawskie referendum może stać się najważniejszym wydarzeniem politycznym tej jesieni

Co Tusk powinien zrobić przez dwa lata do wyborów?

– Rekonstrukcję rządu z ciekawymi oryginalnymi postaciami. I działać. Nowy rząd powinien określić się wobec kilku strategicznych spraw, np. wejścia do strefy euro. To będzie niewątpliwie potężną linią podziału na wybory, ale to fundamentalna kwestia. Lepiej dzisiaj, dwa lata przed wyborami, przedstawić wszystkie argumenty za i spróbować odbudować tę większość europejską, która głosowała za wejściem Polski do UE. To jest dziś szansa dla PO, a nie unikanie tego tematu, które doprowadzi do sytuacji, gdy może się okazać, że perspektywa euro jest w ogóle nieosiągalna dla Polski. Bo jeśli wejdziemy w okres rządów sił eurosceptycznych, to w ogóle nie ma o czym mówić.

Źródło: Wyborcza.pl

One thought on “Kwaśniewski

  1. Pingback: Kwaśniewski, Tusk, Kaczyński | Hairwald

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: