Hairwald

W ciętej ranie obecności

Gwałt

Kontrowersyjna rzeźba stanęła na al. Zwycięstwa. Interweniowała policja

13.10.2013
Kontrowersyjna rzeźbaKontrowersyjna rzeźba (Fot. archiwum artysty)

Przy czołgu T-34 w Gdańsku stanęła kontrowersyjna rzeźba przedstawiająca żołnierza w radzieckim mundurze atakującego leżącą kobietę. – Pomysł wziął się z tego, że pomniki stoją w mieście często w miejscach, w których stać nie powinny – mówi Jerzy Bohdan Szumczyk, autor rzeźby.
W sobotę wieczorem na al. Zwycięstwa w Gdańsku stanęła kontrowersyjna rzeźba. Betonowy posąg ustawiony przy dobrze znanym mieszkańcom (choć przez wielu postrzeganym jako relikt komunizmu) czołgu T-34 w zamierzeniu artysty ma przedstawiać scenę gwałtu. Żołnierz w radzieckim mundurze z gwiazdą na hełmie atakuje kobietę. W jednej dłoni trzyma pistolet, który przykłada jej do ust, drugą ciągnie ją za włosy.

Już w niedzielę między godziną 2 a 3 ktoś zawiadomił o sprawie policję.

– Na miejsce wysłaliśmy funkcjonariusza, który przez całą noc pilnował obiektu – mówi mł. asp. Aleksandra Siewert z KMP w Gdańsku. – W międzyczasie trwały ustalenia, kto jest właścicielem terenu. Okazało się, że obiekt na miejskim terenie stoi w sposób nielegalny. Z przyczyn technicznych i ze względu na kontrowersje rzeźba została zasłonięta i w niedzielę rano wywieziona.

Na miejsce zostali wysłani także funkcjonariusze z wydziału kryminalnego, którzy rozmawiali ze świadkami. – Policjanci dotarli do 26-letniego mężczyzny, który prawdopodobnie jest twórcą – wyjaśnia mł. asp. Aleksandra Siewert. – Był w pobliżu i obserwował miejsce ekspozycji rzeźby. Mężczyzna został przewieziony na komisariat. Trwają czynności. Skontaktowaliśmy się z prokuraturą. Niewykluczone, że wobec artysty będzie zastosowana odpowiedzialność karna i mężczyzna odpowie za naruszenie art. 256 Kodeksu karnego [„Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”].

Autorem rzeźby zatytułowanej „Komm Frau” jest Jerzy Bohdan Szumczyk, student gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– To praca prosto z serca. Pomysł wziął się z tego, że pomniki stoją w mieście często w miejscach, w których stać nie powinny – mówi Szumczyk. – Są takie, które nie pasują do otoczenia, bo w ich okolicy zdarzały się okrutne zbrodnie. Mamy małą świadomość tego, co przedstawiają pomniki.

Artysta przyznaje, że nie spodziewał się tak szybkiej interwencji policji. – Spodziewałem się takiego odzewu. Choć przyznam, że jestem zaskoczony natychmiastową reakcją policji. Inną sprawą jest, że żadna galeria nie chciałaby tej rzeźby wystawić. Poza tym zależało mi na tym, by z pracą „wyjść do ludzi”.

Szumczyk przyznał, że jest także inicjatorem majowej akcji zakrycia napisu „im. Lenina” logo „Solidarności” na bramie Stoczni Gdańskiej.

Wyborcza.pl

One thought on “Gwałt

  1. Pingback: Patriota ekshibicjonista dostał wzmożenia w Gdańsku i obnażył się | Hairwald

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: