Hairwald

W ciętej ranie obecności

Tusk najczęściej krytykowanym politykiem, prasa ostrzej o Kaczyńskim

Tusk-D

Jak wynika z ostatniego badania Press-Service, czerwiec był miesiącem, w którym wzrosła liczba informacji w prasie zarówno na temat partii politycznych (o 5 proc.), jak i ich przywódców (o 11 proc.). Pod koniec miesiąca odbyły się konwencje PO i PiS, co znalazło odzwierciedlenie w liczbie publikacji. Po raz pierwszy bowiem od przeszło półtora roku ukazało się ponad 4 tys. publikacji prasowych w miesiącu na temat tylko jednej partii.

Konwencja Platformy, na której zmieniono statut, nie wpłynęła jednak znacząco na wizerunek premiera. Drugi raz z rzędu Donald Tusk był najczęściej krytykowanym liderem politycznym w Polsce. Nowy CBOS pokazuje wzrost poparcia dla rządu, więc być może lipiec przyniesie poprawę.

press_czerwiec_tusk

26 proc. publikacji (spadek o 1 pkt. proc.) dotyczących premiera w ogólnopolskich dziennikach miało negatywny wydźwięk. Na drugim miejscu znalazł się Janusz Palikot (14 proc.), a na trzecim Jarosław Kaczyński (10 proc.). W przypadku prezesa PiS odsetek krytycznych zwiększył się aż o 6 pkt. proc.

press_czerwiec_kaczynski

Co ciekawe, najbardziej wzrosło zainteresowanie Solidarną Polską (o 25 proc.) i Ruchem Palikota (20 proc.). Ale także Prawo i Sprawiedliwość odnotowało 3,7 tys. tekstów (3 proc. więcej niż w maju), a SLD – 2,1 tys. (o 15 proc. więcej).

press_czerwiec

Lipcowe badanie CBOS pokazuje wzrost poparcia dla rządu – i to niemal we wszystkich badanych przez pracownię wskaźnikach. Rośnie liczba zwolenników gabinetu Tuska, polepsza się ocena jego pracy. Jednak te wzrosty nie zmieniają ogólnego obrazu sytuacji – rząd nadal ma dużo więcej krytyków niż zwolenników, i to na wszystkich płaszczyznach.

rząd1-640x321

Jak informuje CBOS, od czerwca o 6 pp wzrosła liczba zwolenników obecnego gabinetu. Teraz jest to 25% – powrót do poziomu z kwietnia tego roku. Dla porównania, w lipcu 2012 roku rząd miał 32% zwolenników. Jak pisze dalej CBOS: „Największą zmianą w deklarowanym stosunku do rządu jest zmniejszenie się odsetka obojętnych (spadek o 8 punktów, do 27%) – obecnie liczebność tej grupy kształtuje się na poziomie z marca br. W ciągu ostatniego miesiąca liczba przeciwników rządu w zasadzie się nie zmieniła (44%, wzrost o 1 punkt)”. W grupach demograficznych wyróżnianych przez CBOS tylko wśród osób zarabiających powyżej 1500 zł per capita, kadry kierowniczej, specjalistów z wyższym wykształceniem oraz pracowników administracyjno-biurowych jest więcej zwolenników niż przeciwników gabinetu. W elektoracie PO rząd popiera 83%, tylko 4% jest przeciwnego zdania. W PiS odwrotnie – 6% to zwolennicy, 78% przeciwnicy.

rząd2

Poprawiają się również oceny pracy rządu. Dotychczasowe efekty jego pracy pozytywnie ocenia 23% badanych (wzrost o 4 punkty), a negatywnie – 65% (spadek o 2 punkty). Jak pisze CBOS: „Najbardziej krytyczni są robotnicy niewykwalifikowani i pracownicy usług. Analizy statystyczne wykazały, iż opinie o efektach pracy rządu najbardziej różnicuje ocena warunków materialnych własnego gospodarstwa domowego. Im jest ona niższa, tym gorzej oceniane są wyniki działalności rządu, jednak nawet wśród badanych, którym żyje się dobrze, ponad połowa źle ocenia pracę rządu, a mniej niż jedna trzecia – dobrze”.

rząd3

Polityka gospodarcza rządu nadal oceniana jest fatalnie. 69% (spadek o 1 pp) jest przekonanych, że nie stwarza ona perspektywy poprawy sytuacji gospodarczej. Przeciwnego zdania jest 20% (wzrost o 2 pp od czerwca). W tym roku rekordowo niskie oceny pod tym względem (17%) rząd notował w maju. Jak zauważa CBOS: „Szczególnie krytyczni w tym względzie są robotnicy wykwalifikowani. Analizy pokazują, że największy wpływ na zróżnicowanie opinii w tej kwestii ma samoocena warunków materialnych gospodarstw domowych, jednak nawet wśród osób, które oceniają je pozytywnie, dominuje krytycyzm wobec polityki gospodarczej obecnego gabinetu”.

Niewiele zmieniło się zadowolenie z tego, że premier Tusk stoi na czele gabinetu. Niechęć do premiera deklaruje 59% (bez zmian) a zwolenników Tuska jest o 1 pp więcej (27%). Jak pisze CBOS: „Relatywnie najwięcej pozytywnych odczuć wzbudza Donald Tusk wśród kadry kierowniczej, specjalistów z wyższym wykształceniem oraz mieszkańców miast powyżej 500 tys. ludności, jednak nawet w tych grupach więcej jest niezadowolonych z szefa rządu niż zadowolonych”.

Jak podsumowuje CBOS: „W lipcu zahamowaniu uległ proces powolnego, lecz systematycznego pogarszania się wskaźników oceny rządu, a nawet nastąpiła w tym względzie niewielka poprawa. Nadal jednak notowania rządu są, ogólnie rzecz biorąc, na bardzo niskim poziomie. (…) Mimo wzrostu poparcia dla rządu oraz niewielkiej poprawy ocen wyników jego dotychczasowej działalności, polityka obecnego gabinetu nadal jest źle oceniana, zwłaszcza w odniesieniu do jej oddziaływania na gospodarkę. Wakacyjna poprawa nastrojów w nieznacznym stopniu wpłynęła na aprobatę osoby premiera”.

Badanie przeprowadzono w dniach 4–11 lipca 2013.

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: