Hairwald

W ciętej ranie obecności

Tusk nie idzie na emeryturę, Kaczyński powinien się bać

„Nie idę na emeryturę. W 2019 będę tutaj i niech nikt nie myśli, że będę oglądał wyłącznie telewizję czy grał w piłkę z wnukami, chociaż z całą pewnością będę o tym pamiętał. Wszystko będzie zależało od sytuacji. Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby żadnych akcji ratunkowych. Ciągle czuję się odpowiedzialny za to, co dzieje się w Polsce” – to odpowiedź przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na pytanie, co będzie robił po zakończeniu swojej kadencji. – „Jest kilka fundamentalnych powodów, aby się martwić. Na stan państwa polskiego w kontekście prawa, szanowania Konstytucji trzeba patrzeć z niepokojem. Dla wielu Polaków najbardziej dotkliwe zło zdarzyło się, gdy zaatakowano niezawisłe sądownictwo. Prawo i wymiar sprawiedliwości są instrumentalnie wykorzystywane przez obecnie rządzącą partię” – powiedział w wywiadzie dla TVN 24 Tusk.

Były premier nawiązał do wyników ostatnich sondaży, w których PiS wyraźnie traci poparcie. – „Moje doświadczenie podpowiada mi, że zużywanie się władzy jest zależne nie tylko od jej błędów, ale też jest funkcją czasu. Aktualna władza popełniła wystarczającą ilość błędów, żeby wielu Polaków zaczęło kwestionować sens jej działania. Jedna władza zużywa się szybciej, inna wolniej – ta obecna chce chyba pobić rekordy” – stwierdził.

Donald Tusk mówił także o sporach rządu PiS z Komisją Europejską. – „Dobrze by było, gdyby polski rząd umiał przekonać, może nie do tych zmian sądowych, bo one wydają się ciągle kosmetyczne, może to słowo jest zbyt brutalne, ale chyba do tego sprowadzają się te zmiany, ale dobrze byłoby, aby polski rząd umiał przekonać przede wszystkim obywateli, ale także KE, że ma rzeczywistą wolę odejścia od tych najbardziej kontrowersyjnych czy wręcz gorszących rozstrzygnięć. Moją intencją jest przekonywanie w Europie że te problemy wywołane tymi złymi ustawami mają jednak charakter tymczasowy. PiS nie jest na wieki wieków. Będę pomagał Polsce, aby nie poniosła strat, ale nie po to, żeby usprawiedliwić pewne działania PiS-u” – powiedział. Dodał, że przedstawiciele rządu PiS nie są zainteresowani współpracą z nim jako przewodniczącym Rady Europejskiej.

Odniósł się także do zatrzymania byłego wiceministra finansów w jego rządzie. – „Z człowieka robi się ofiarę. Dla doraźnego interesu politycznego używa się machiny państwa, policji, prokuratury, telewizji rządowe. Obecnej władzy potrzebny jest spektakl – kamera i oskarżyciele, budowanie nieustannego stanu zagrożenia. Po to, aby ukrywać m.in. swoje oczywiste błędy. Nie mam żadnych wątpliwości, że tu nie chodzi o tzw. dochodzenie do prawdy. Z całą pewnością to nie ułatwi nam odbudowy reputacji Polski, polskiego państwa – tak w oczach Polaków, jak i społeczności międzynarodowej” – podsumował Tusk.

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: