Hairwald

W ciętej ranie obecności

Morawiecki plecie androny w marnym teatrzyku PiS

Krzysztof Luft (były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) i internauci skomentowali dzisiejsze wystąpienie w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego.

„Chociaż to nie jest sezon na szopki, to politycy PiS zdecydowali się dzisiaj na taką inscenizację. PiS chce znaleźć antidotum na skandal z nagrodami dla członków rządu b. premier Beaty Szydło. Do tej pory nie wiemy, ile ministrowie rządu PiS wypłacili sobie nagród w 2016 roku, nadal premier Mateusz Morawiecki odmawia pełnej informacji na ten temat. Tymczasem PiS szuka czegoś po stronie samorządowców. To jest skandal, to jest prawda o pazerności polityków tej rządzącej formacji i żadne szopki przed urzędami samorządowymi tego nie zmienią” – powiedział rzecznik PO Jan Grabiec. To jego komentarz do dzisiejszej akcji posłów PiS, polegającej na chodzeniu po urzędach miejskich i szukaniu dokumentów m.in. dotyczących nagród dla urzędników.

Rzecznik Platformy przypomniał, że kilka miesięcy temu posłowie PiS wystąpili o ujawnienie danych na temat nagród na stanowiskach politycznych w samorządach i otrzymali na nie odpowiedź. – „Z tych pism wynika jasno, że na stanowiskach politycznych w samorządach nie są wypłacane nagrody”– podkreślił Grabiec.

 „Wizyta posłów nie jest dla nas zaskoczeniem. Gdy są problemy wizerunkowe Prawa i Sprawiedliwości, to zaczynają się tego typu akcje. Nie jesteśmy też zdziwieni tym, że przyszli do Gdańska, bo przecież Gdańsk Prawo i Sprawiedliwość „lubi” w sposób wyjątkowy. Gdyby posłowie Prawa i Sprawiedliwości wysłali do nas wczoraj maila z pytaniami, to dziś wszystkie dokumenty by na nich czekały w urzędzie, ale wtedy nie byłoby takiego przedstawienia i ustawki medialnej. Całą dokumentację, którą otrzymają posłowie, upublicznimy w internecie” – powiedziała rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Dodała, że duża część dokumentacji, o które wnioskowali posłowie PiS, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak skomentował, że wolałby, aby politycy PiS skupili się na pracy, a nie na „hucpie politycznej”. W urzędzie miasta pojawili się posłowie Tadeusz Dziuba i Tomasz Ławniczak. – „Poseł Dziuba ma numer mojego telefonu od wielu lat, mógł więc po prostu umówić się na tego typu spotkanie. Na różnego rodzaju kontrole telefonicznie umawia się nawet administracja skarbowa, by nie dezorganizować pracy różnych podmiotów. A tutaj wejście w świetle kamery telewizji publicznej – to dla mnie bardzo zaskakujące. Wolałbym, żeby parlamentarzyści i politycy PiS, szczególnie ci z Poznania i Wielkopolski, koncentrowali się na konkretnych pracach na rzecz miasta i regionu, a nie na jakiejś hucpie politycznej” – powiedział Jaśkowiak.

„Gdy my walczymy o przyszłość Łodzi, gdy na co dzień zmieniamy Łódź, tworząc przyjazną przestrzeń do życia i rozwoju, w tym samym czasie z niezrozumiałych dla mnie powodów mój gabinet został okupowany przez posła Budę. My walczymy o przyszłość Łodzi, a w tym samym czasie radni i posłowie PiS szukają dziury w całym i zalewają nas olbrzymią liczbą interpelacji” – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej, zorganizowanej po wizycie posłów PiS w jej gabinecie. Jednym z nich był Waldemar Buda – kandydat PiS na prezydenta Łodzi. –„Apeluję, by posłowie zajęli się swoimi sprawami. Dziś jest posiedzenie Sejmu. Dlaczego pan Buda i pozostali posłowie nie są tam, gdzie ich miejsce? Dlaczego nie załatwiają naszych spraw w Sejmie, a robi się wyłącznie teatr i hucpę polityczną” – mówiła Zdanowska. Zaznaczyła, że z tytułu pełnionej funkcji nie otrzymała żadnej nagrody, ponieważ „prezydentowi miasta żadne nagrody w obowiązującym u nas prawodawstwie nie przysługują”.

Podobne „wizyty” posłowie PiS złożyli w wielu urzędach samorządowych w różnych regionach kraju.

„Pani premier, jak było nad Dunajcem? Było słońce? Było dobre towarzystwo? Majówkę 2018 może pani uznać za udaną? Chciałam przypomnieć, że gdy pani oddawała się rozrywkom, to tutaj protestowali ludzie” – powiedziała posłanka niezrzeszona Joanna Scheuring-Wielgus podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej. Wymieniła nazwiska wszystkich protestujących przez 40 dni w Sejmie: Anna Glinka, Adrian Glinka, Iwona Hartwich, Kuba Hartwich, Katarzyna i Karol Milewiczowie z córkami, Kinga i Alicja Jochymek oraz Aneta Rzepka. – „Co to za wicepremier ds. społecznych, który rzuca pogardliwe spojrzenie ludziom? Czy pani w ogóle nam powie, czym się zajmuje w tym rządzie? Za co pani bierze pieniądze? Znalazła się pani na tym stanowisku po widowiskowej degradacji. Gdyby Jarosław Kaczyński uważał, że się pani nadaje, to dałby pani jakiś resort. A nie dał. Bo była pani kiepskim premierem” – stwierdziła Scheuring-Wielgus.

Podczas wystąpienia w Sejmie zadzwoniła do Kuby Hartwicha i przyłożyła do mikrofonu telefon. Jeden z protestujących przez 40 dni niepełnosprawnych powiedział: – „Panie premierze, niech pan nie kłamie! W dalszym ciągu mamy 900 zł na życie, a nie trzy tysiące. Proszę przestać kłamać!”.

Do wystąpienia Mateusza Morawieckiego odniosła się także Urszula Augustyn z PO. – „Wygłaszał pan przez 50 min takie bzdury i kłamstwa. Jak pan sobie tego drugi raz posłucha, to sam się pan zdziwi. Pomyliła się panu konwencja PiS z salą sejmową. 50 minut pan mówił, a niepełnosprawnym poświęcił pan 2 zdania. Naprawdę, aby na debacie o niepełnosprawnych opowiadać, że remontują w Kamieniu Pomorskim komisariat, a nie ma tam już ostatniego samochodu i policjanci nie mają czym jeździć?” – powiedziała posłanka PO.

Wicepremier Beacie Szydło posłanka PO też zarzuciła mówienie nieprawdy. – „Gdzie jest obiecywane 5 tys. miejsc pracy dla niepełnoprawnych? Nie ma! Kłamstwo. Za naszej kadencji powstało 60 tys. miejsc pracy dla niepełnosprawnych, a wy nie możecie 5 tys. zrobić. Gdzie pani premier była, gdy pani podwładna, minister Zalewska, jednym ruchem usunęła dzieci niepełnosprawne ze szkół!” – stwierdziła Augustyn.

Odniosła się również do niedawnego protestu w Sejmie. – „Przez 40 dni nie miała czasu, żeby przyjść do niepełnosprawnych, rozmawiać z nimi. 40 nocy nocowali na posadzce. Lekceważyliście te osoby, mówiliście, że to mała grupka, nieznacząca. Potrafiła pani przyznać sobie wielotysięczne nagrody, ale do nich przez 40 dni nie potrafiła pani przyjść i powiedzieć, że nie dacie 500 zł. Od lekceważenia do pogardy jest jeden krok, nie chcę używać mocnych słów; oni panią rozliczą, rozliczą z tej bezduszności” – powiedziała posłanka Platformy.

– „Panie premierze, skoro przez 8 lat było tak źle, to czemu w tym czasie był pan doradcą Donalda Tuska? Było to wyryte na wizytówce. Pan się mieni znawcą polityki społecznej, ale pan się na niej nie za. Program Maluch i program Senior już były. Wy dodaliście do nich tylko plus” – zauważył Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa zwróciła się do Beaty Szydło. – „Była pani wielką nieobecną podczas 40 dni dramatycznego protestu. Wielką nieobecną, gdy Adrian i Kuba prosili panią o pomoc. Wielką nieobecną, gdy pani koleżanki i koledzy partyjni mówili: wynieść i przekazać policji. Pani powinna się spalić ze wstydu za brak czasu dla protestujących, za brak empatii, za brak działań, za brak solidarności i ludzkiego odruchu. Pani powinna się spalić ze wstydu za swoje koleżanki i kolegów. Za marszałka Marka Kuchcińskiego, który jest członkiem pani partii, której pani jest wiceprezesem, za to, że zamknął Sejm przed Janiną Ochojską, przed panią Wandą Traczyk-Stawską, że zakazał spacerów i otwierania okien. To jest pani odpowiedzialność” – podkreśliła Rosa.

>>>

>>>

>>>

>>>

Single Post Navigation

One thought on “Morawiecki plecie androny w marnym teatrzyku PiS

  1. kika_7 on said:

    Powtórka z rozrywki. W schyłkowym PRL-u mówiło się, że w Dzienniku Telewizyjnym były trzy rodzaje wiadomości: prawdziwe, prawdopodobne i nieprawdziwe. Te pierwsze to sport, drugie prognoza pogody, trzecie – cała reszta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: