Hairwald

W ciętej ranie obecności

Morawiecki nie ma z kim rechrystianizować Europy. Bo nie z kuśtykiem Kaczyńskim i Dudą od łapania hostii

>>>

„Marszałek Kuchciński kilkanaście godzin przez rozpoczęciem odwołał spotkanie prezydiów Sejmu i Bundestagu w Niemczech z „wewnętrznych powodów politycznych”. Wicemarszałek @M_K_Blonska dowiedziała się o odwołaniu o godz. 16.30. Niemcy są skonsternowani” – napisał na Twitterze Marcin Antosiewicz z „Newsweeka”. Taki właśnie powód podano stronie niemieckiej, o czym na swojej stronie internetowej poinformował Bundestag.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, która była w składzie delegacji na to spotkanie, powiedziała w rozmowie z „Newsweekiem”, że było ono przygotowywane od kilku miesięcy. – „To jest bardzo zaskakujące, że kilka godzin przed spotkaniem zostało ono odwołane. Nie zostały mi podane żadne powody”. Dodała, że nigdy wcześniej się zdarzyło, żeby odwoływano wylot zagranicznej delegacji w tak krótkim czasie przed jej rozpoczęciem. Posłowie opozycji przypuszczają zaś, że powodem jest „ważna narada w siedzibie PiS”.

Rozmowy miały dotyczyć polskiego i niemieckiego stanowiska wobec Brexitu i bilateralnej współpracy parlamentów Polski i Niemiec. W skład polskiej delegacji – oprócz wicemarszałek z PO – mieli też wchodzić wicemarszałkowie Sejmu z PiS – Beata Mazurek i Ryszard Terlecki. Do Niemiec mieli też pojechać posłowie PiS: Izabela Kloc (przewodnicząca komisji ds. Unii Europejskiej) i Bartłomiej Wróblewski (przewodniczący parlamentarnej grupy polsko-niemieckiej).

– „Wstyd przynosicie Sejmowi i Polsce. Scheuble [przewodniczący Bundestagu – przyp. red] robi w stronę Polski przyjazny gest, podaje wam rękę, a wy nie potraficie tego wykorzystać. Wręcz przeciwnie. Dyplomatołki. I możecie mnie ukarać @MarekKuchcinski @RyszardTerlecki @beatamk” – skomentował na Twitterze Sławomir Nitras z PO.

Prof. Marcin Matczak (UW).

Opolska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw 57-letniemu Wilhelmowi R. Pod koniec lipca ubiegłego roku wszedł on z nożem do biura poselskiego Tomasza Kostusia z PO. Wilhelm R. groził, że jeśli w Opolu pojawi się poseł Borys Budka, to zabije go maczetą.

Mężczyzna odpowie za kierowanie gróźb karalnych z powodu przynależności politycznej. – „To pokazuje, do czego prowadzi dzielenie społeczeństwa przez PiS. Jak ktoś używa języka nienawiści, to wskazuje ludziom złą drogę. Mam nadzieję, że takie sytuacje się nie powtórzą, cieszę się, że nikomu nic się nie stało” – komentował Borys Budka.

Wilhelm R. usiłował uniknąć zbadania jego poczytalności. Mimo wezwań nie pojawiał się w szpitalu, gdzie miał zostać poddany obserwacji. Potrzebna była interwencja prokuratury. – „To nie był człowiek silnie awanturujący się. Zachowywał się i wypowiadał w sposób zdeterminowany i zrównoważony” – tak opisywał zachowanie Wilhelma R. poseł Tomasz Kostuś. Mężczyźnie grozi nawet pięć lat więzienia.

Waldemar Mystkowski o Kościele i politykach paralitykach.

Czarno widzę przyszłość Kościoła katolickiego w Polsce.

Dane, które zebrała niezależna amerykańska firma badawcza Pew Research Center (PRC) powinny przyprawić polskich hierarchów o drżenie (patrz „Bojaźń i drżenie” Kierkegaarda) serca. Polska jest liderem największych spadków wśród młodych przed czterdziestką w takich wrażliwych danych dla religijności, jak udział w mszach, w deklarowaniu o ważności religii w życiu oraz w odmawianiu pacierza.

PRC badania prowadziła w 108 krajach. U nas doszło do rozziewu między pokoleniami, a w zasadzie do przepaści. Po czterdziestce (40 lat życia i więcej) uczestnictwo w mszach deklaruje 55 proc. rodaków, a przed czterdziestką 26 proc. Mamy więc przepaść wynoszącą 29 proc.

W tę przepaść stacza się Kościół katolicki i w tej przepaści musi zginąć. Zatem zasadne jest pytanie: z kim chce Mateusz Morawiecki rechrystianizować Europę? Obawiam się, że będziemy mieli powtórkę – gruba satyra z mojej strony – z rozrywki. Morawiecki na tę krucjatę rechrystianizacji może udać się z kuśtykającym na kolano Jarosławem Kaczyński i łapiącym hostię Andrzejem Dudą.

Kiedyś w dziejach Europy odbyła się krucjata dziecięca, opisana wspaniale przez Jerzego Andrzejewskiego w „Bramach raju”, dzisiaj będzie krucjata Morawieckiego z Kaczyńskim i Dudą, aluzyjnie opisana w „Pokraju” przez Andrzeja Saramonowicza. Politycznie więc czeka nas krucjata pokrak.

Ale co z Kościołem stanie się w tej przepaści? Jeszcze raz odwołam się do Morawieckiego, który jest ideologiem PiS, takim Michaiłem Susłowem tej partii. Otóż nazwał on opozycję – a myślę, że chodziło mu o Platformę Obywatelską – turbo liberalną.

Pomijam, że Morawiecki jest turbo niedoczytany, turbo-nie-rozumiejący-pojęć, polski Kościół stoi przed podobną drogą ku przepaści, jak w Irlandii. W tym kraju bardzo mi bliskim ze względu na Joyce’a i Becketta (a „Ryży” Patricka Donleavy’ego jest równie dobrze powieścią o Polsce) nastąpiło turbo odejście od „wartości” katolickich, o czym świadczy niedawne referendum ws. aborcji.

Polskę czeka podobna krucjata, ale przeciw rechrystianizacji. Najpierw powstaną komisje w sprawach takich, jak zło pedofilii wśród kleru, a potem się potoczy. W tych sprawach przewija mi się następujący obrazek: Morawiecki rechrystianizuje z kuśtykającym Kaczyńskim, a nad nimi powiewa patriotyczny żółty proporzec barw watykańskich.

Ciemno więc widzę przyszłość kleru i takich zacofanych Polaków, jak Morawiecki i odchodzący Kaczyński. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to z rechrystianizacją Morawieckiego i kuśtykającego Kaczyńskiego będzie. Och i ach! Bach! Pryśnie sen o potędze wstecznictwa naszych kołtunów, świetnie opisanych przez Theodore’a Fontane’a na początku XIX wieku.

Na PiS i sprzyjający im kler jest jedna metoda – niech lezą ku przepaści. Jak stwierdza jeden z najstarszych polskich idiomów: krzyż im na drogę.

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: