Hairwald

W ciętej ranie obecności

Sędziowie i prokuratorzy apelują o obecność 3 i 4 lipca 2018r. pod Sądem Najwyższym. Bądźmy tam

Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ws. zmian w Sądzie Najwyższym – podała KE.

Polskie władze otrzymały już pismo z Komisji Europejskiej z zarzutami wobec ustawy o Sądzie Najwyższym – podał reporter TVN24, Maciej Sokołowski. Chwilę później taką informację – także nieoficjalną – przekazała PAP. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka poinformowała: „KE rozpoczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce za ustawę o Sądzie Najwyższym. Może się ono zakończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości”.

Komisja Europejska narzeka na „brak postępu”

Te informacje potwierdził na specjalnej konferencji rzecznik Komisji Europejskiej. Rząd polski będzie miał miesiąc, żeby odpowiedzieć na formalne pismo komisji. Rzecznik podkreślił, że taka decyzja została podjęta ze względu na „brak postępu” w rozmowach z polskim rządem oraz „nieuchronne wdrożenie nowego wielu emerytalnego dla sędziów Sądu Najwyższego”. Jednocześnie zapewnił, że komisja chce kontynuować dialog z Polską.

Komisja Europejska rozpoczyna procedurę, a co na to PiS?

Póki co nikt z rządzących nie skomentował doniesień ws. decyzji KE. Polskie władze dotąd informowały, że nie wycofają się z reformy Sądu Najwyższego. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest zgodna z konstytucją.

We wtorek Andrzej Duda ma wysłać na emeryturę I prezes SN, Małgorzatę Gersdorf.

W praktyce niechęć do ustępstw i zmian oznacza, że Komisja Europejska skieruje pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Ustawa o Sądzie Najwyższym

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym zakłada, że od 4 lipca w stan spoczynku przejdą sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia – w tym prezes Małgorzata Gersdorf.

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: