Hairwald

W ciętej ranie obecności

Stek głupot Morawieckiego. Takich pierdół nie może gadać premier rządu polskiego. Intelektualnie jest w ruinie

Niedawno w Gdyni obchodzono uroczyście Święto Marynarki Wojennej. Udział w nim wzięli prezydent Andrzej Duda i minister MON Mariusz Błaszczak. Gdy szef Mon mówił, że „zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej polska Marynarka Wojenna dysponowała jak najlepszym sprzętem. Sprzętem takim, który daje gwarancje bezpieczeństwa. Marynarka Wojenna jest ważna dla niepodległości Polski, ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Polakom”, nikt nie zdawał sobie sprawy, że z polską marynarką jest aż tak źle.

Tragiczny stan Marynarki Wojennej i sposób funkcjonowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej opisuje Wojciech Cieślak, dziennikarz „Newsweeku”.  Warto przeczytać ten artykuł.

Rangę uroczystości podkreślała „parada” dwóch wysłużonych śmigłowców. Miał być i trzeci, ale się zepsuł. Cieniem na obchodach położyła się też awaria jednego z ważnych okrętów oraz wycofanie ze służby okrętu podwodnego, który był już w fatalnym stanie. Trudno więc dziwić się gorzkim słowom kontradmirała Mirosława Mordela o zawiedzionych nadziejach, o braku prac nad modernizacją, które padły podczas uroczystości. Zdaje się, że jedynym tego efektem było odwołanie go ze stanowiska inspektora Marynarki Wojennej.

W rozmowie z autorem artykułu, były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak, nie ukrywa, że „Polska zbrojeniówka jest zarządzana przez wrogów państwa polskiego (…) To wygląda jak działania rosyjskiej agentury wpływu. Polska armia nie spełnia żadnych warunków, żeby mówić o przygotowaniu bojowym. Sprzęt? Jaki sprzęt! Polska Grupa Zbrojeniowa ma długi, wszystko, co robią, to lipa i ściema. Zakupy amunicji leżą na łopatkach”.

Kto ponosi za to odpowiedzialność? Wszystko wskazuje na Antoniego Macierewicza. To jego zaniechania, jego decyzje doprowadziły Marynarkę Wojenną do takiego stanu. To on odpowiada też za funkcjonowanie najważniejszego z punktu bezpieczeństwa państwa koncernu, czyli właśnie Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

To w czasach, gdy Macierewicz był szefem resortu obrony PGZ zaczął przyjmować „ludzi wyciągniętych z aptek, domów kultury i rad powiatów” oraz „z rodziny przychylnych PiS dziennikarzy”. Prezesem jednej ze spółek należących do tego koncernu został radny PiS, były szef centrum kultury. Wzrosło mocno zadłużenie PGZ, które dzisiaj możemy już liczyć w dziesiątkach milionów złotych.

Teraz zaczynam rozumieć, dlaczego minister Błaszczak chce dofinansować dość pokaźną kwotą obecność wojsk USA w Polsce. Nasza armia w „ruinie”, dokoła sami wrogowie, którzy tylko marzą, by nas zaatakować, a ktoś przecież musi nas obronić. Antoni Macierewicz rozwalił wszystko, co się dało, pozostaje więc liczyć tylko na sojuszników, szczodrze przez nas opłaconych.

W Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie odbyły się w sobotę ogólnopolskie obchody Dnia Pokutnego pod hasłem „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”, które nawiązywać miało do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Głównym punktem obchodów była msza św., podczas której homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski. Duchowny, powołując się na słowa papieża Piusa IX, przypomniał wiernym grzechy, przez które Polska znalazła się pod zaborami: „Dlaczego Polacy, mądrzy, bogaci i pobożni, popadli w niewolę, a Polskę wymazano z mapy Europy? Odpowiedź jest prosta, bośmy byli głupi i chwaliliśmy się naszymi grzechami: dumnym liberum veto, kłamstwem, warcholstwem, zdradą, złodziejstwem, pogardą dla chłopów, pychą i głupotą. Nie słuchaliśmy proroków.”

W dalszej części kazania biskup nawiązywał do dziesięciu przykazań, przekonując, że gdy wiara w Boga jest głęboka, tam zbyteczne są ustawy: „Wierzącym nie trzeba ustawy, wystarczy sumienie.”  Najbardziej kontrowersyjnym punktem homilii były słowa dotyczące innych narodów. „Poprzysięgałem z Konopnicką i Nowowiejskim: Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz” – głosił z ambony biskup. – „Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że: Twierdzą nam będzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg! Więc przysięgi nie zmienię. A gdyby ktoś w moim domu krzyż zdjąć usiłował i dzieci nam germanił, to ten nie jest z Ojczyzny mojej. Dajcie nam żyć, pracować i modlić się spokojnie w rodzinnym domu, gdzie Panem jest Jezus, a Królową Jego Matka.”

Przesycone „miłością bliźniego” słowa biskupa poparł w krótkim przemówieniu na zakończenie, uczestniczący w uroczystości, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, powołując się tym razem na słowa Jana Pawła II: „Wolność jest ważna dla każdego człowieka i suwerenność dla narodu. Dziś z perspektywy naszej pracy w Sejmie możemy powiedzieć, że rozumiemy głębiej i widzimy lepiej słowa Jana Pawła II. Dlatego też tym chętniej przybywamy do Gietrzwałdu, by podziękować Matce Bożej Niepokalanej za słowa, które skierowała 141 lat temu do nas, przypominając o tej najważniejszej sprawie dla każdego z nas i dla Polski – o wolności”.

Mimo, że rządzący przyzwyczaili już nas do jedynie słusznej narracji, to trudno przyjąć ze spokojem trącącą nacjonalizmem homilię, która według chrześcijańskich zasad powinna nawoływać do umiłowania bliźniego, pomocy słabszym.

Sztandarowy program „Mieszkanie Plus”, jak zapewniają politycy PiS ma się świetnie. Tysiące rodzin czeka z utęsknieniem na własne mieszkanko i tylko kilka kroków dzieli ich od tego szczęście. Czy tak jest rzeczywiście? Czy to kolejna obietnica, która jest jak czek bez pokrycia?

Wszyscy pamiętamy wielką uroczystość, podczas której wręczono klucze do pierwszych mieszkań z tego programu. Dziennikarze „Gazety Wyborczej” postanowili bliżej przyjrzeć się sprawie i okazało się, że wcale nie jest tak różowo, jak to przedstawia rząd.

Zgodnie z obietnicą, pod koniec 2017 r. miało być 10 tys. mieszkań w budowie, a na dzisiaj są 402 gotowe w Białej Podlaskiej i Jarocinie oraz 1103 w trakcie budowy. Pod zabudowę miały być wykorzystane grunty przejęte przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), gdzie działki miały przekazywać m.in. Lasy Państwowe, Poczta Polska czy PKP, a jednak przejmowane są gotowe projekty z pozwoleniami na budowę na działkach samorządów.

Mieszkania miały być „pod klucz”. Tak obiecywała premier Szydło. Tymczasem w Białej Podlaskiej na „szczęśliwców” czekają mieszkania bez podłóg, drzwi i innych elementów, które powinny stanowić podstawowe wyposażenie. Zakład Gospodarki Lokalowej (ZGL) tłumaczy, że „Trudno byłoby trafić do wszystkich ze standardem wyposażenia”, a Bogusław Broniewicz, prezes lokalnego stowarzyszenia Biała Samorządowa mówi z goryczą: – „Ludzie zdali sobie sprawę, że żeby w ogóle się wprowadzić do rządowych mieszkań, muszą wziąć kredyt na wykończenie lokalu. Rezygnują więc z mieszkania plus, bo ich na to nie stać”. Nieco inaczej wygląda w Jarocinie. Tutaj mieszkania są wyposażone w drzwi, wykładzinę podłogową, a w kuchni w płytki i panele podłogowe, kuchenkę gazową i zlewozmywak.

Resort Inwestycji i Rozwoju zapewnia, że mieszkania z 1 i 2 etapu w Białej Podlaskiej i Jarocinie są już w rękach rodzin. Pytanie tylko, dlaczego więc zapraszane są do ich oglądania i wynajmowania ludzie z listy rezerwowej? Czyżby ich stan nie zaspokajał jednak oczekiwań?

Omawiając zasady programu „Mieszkanie Plus” rząd obiecywał, że rodziny z czasem będą mogły stać się właścicielami swojego lokum. Dzisiaj jednak w Jarocinie, nie przewiduje się takiej możliwości. Również w Białej Podlaskiej, w umowach najmu nie ma nawet wzmianki o możliwości przekształcenia mieszkania we własnościowe. Ministerstwo twierdzi, że dopiero przygotowuje odpowiednie wzory takich umów. Trzeba się też liczyć z tym, że kiedy już będzie można skorzystać z opcji przejęcia mieszkania na własność, to ci, którzy się na to zdecydują, będą płacić wyższy czynsz.

Jak komentuje Bronisław Broniewicz – „Będzie własność albo nie będzie, tego nikt nie wie (…) Wiemy natomiast, że jeśli lokator przez trzy miesiące nie zapłaci czynszu, zostanie wyrzucony na bruk, niezależnie od pory roku – zaznacza. Pozwala na to ustawa, jaką Sejm głosami PiS uchwalił specjalnie na okoliczność „Mieszkanie Plus”, wprowadzając tzw. najem instytucjonalny i ułatwiając firmom wynajmującym mieszkania szybkie eksmisje na bruk”.

Jarosław Kaczyński w programie „Gość Wiadomości” w TVP (13.11.2017) obiecywał, że czynsz będzie na tyle niski, iż nawet rodzina o bardzo przeciętnych dochodach będzie mogła go płacić. Jak to wygląda dzisiaj?

W Jarocinie to koszt rzędu 1300 zł za mieszkanie 50- metrowe. Tymczasem za wynajem lokum z pełnym wyposażeniem, na wolnym rynku, koszt waha się między 1200 a 1300 zł. Z kolei w Białej Podlaskiej metr kwadratowy mieszkania plus kosztuje 13,75 zł i dodatkowo 2,50 za obsługę administracyjną, czyli czynsz za 50 – metrowe mieszkanie wynosi 812 zł. Jak informują pośrednicy nieruchomości „W centrum Białej Podlaskiej za najem 50-metrowego mieszkania z dobrym dostępem do infrastruktury trzeba zapłacić 700-800 zł”.

Wyraźnie więc widać, że „szału nie ma”. Zgodnie z założeniami ministerstwa mieszkania plus w województwie podlaskim miały kosztować 6,80 zł (z opcją własności: 9,65 zł) za metr kwadratowy, jednak „zakładano, że koszty inwestycji będą niższe. (…) Prawidła rynku są nieubłagane: nie da się zbudować mkw. mieszkania za 2,5 tys. zł. Nawet przy założeniu, że pozyska się grunt bezpłatnie” – tyle ma do powiedzenia Łukasz Bernatowicz, ekspert Business Centre Club.

Wyraźnie więc widać, że mieszkania plus nie są dla każdej rodziny. Mogą sobie na nie pozwolić tylko ci, którzy zarabiają zbyt dużo, by starać się o mieszkanie komunalne, ale jednocześnie zbyt mało, by dostać kredyt.

I cóż można powiedzieć? Chyba tylko tyle – „witajcie w pisowskiej bajce”…

Aż 750 złotych kosztował każdy egzemplarz pamiątkowego albumu.

We wrześniu 2017 roku z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy udał się do tego kraju marszałek Sejmu Marek Kuchciński z PiS. Spotkał się z dygnitarzami, w tym z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem, odwiedził Sejm Republiki Litewskiej i miejsca ważne dla Polaków, jak wileńska Rossa i Ostra Brama.

Z tej okazji nakładem Wydawnictwa Sejmowego ukazał się album ze zdjęciami „Wizyta na Litwie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy: 26 września 2017″. Wydanie każdego egzemplarza kosztowało 750 zł.

To najprawdopodobniej najdroższa książka wydana ostatnio w Polsce. By się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć zasoby najpopularniejszych księgarni internetowych. Obecnie najdroższym albumem na rynku jest „Chopin LUX wersja polska”. Wydawca pisze o nim, że ma „niestandardowy, duży format, specjalnie dobrany papier i oprawę z płótna metalizowanego”.

Morawiecki udzielił wywiadu tygodnikowi „Sieci”. W rozmowie z braćmi Karnowskimi polityk PiS wyjaśnia między innymi, dlaczego partia wykreśliła karę więzienia z ustawy o IPN.

Morawiecki rzecze w tygoniku braci Karnowskich:

1. o porażce Polski na mundialu

Sukcesu nie było, to prawda. Ale uważam, że mamy jednak do czynienia z powolnym odradzaniem się polskiej pilki nożnej, tak jak powolnie odradza się polska myśl państwowa, solidarnościowa. (…) Mistrzem świata w piłce nożnej będziemy w najbliższych 20 latach.

2. o tym, dlaczego rząd PiS nie dał niepełnosprawnym 500 plus

Niepełnosprawnym przekazaliśmy więcej niż, niż opozycja przekazała w ciągu ośmiu lat swoich rządów.

3. o tym, dlaczego kobiety rodzą

Według prognoz GUS z 2014 r. w zeszłym roku miało się urodzić w Polsce 345 tys. dzieci. Urodziło się 403 tys. To jest efekt naszej polityki.

4. o lotnisku w Baranowie

Centralny Port Komunikacyjny to może nawet coś więcej niż Gdynia dla II Rzeczypospolitej, bo CPK to skok modernizacyjny Polski w XXII w.

5. o polityce PiS ws. sądownictwa

Dziś jesteśmy jednym z najbardziej praworządnych państw w Europie, mam co do tego pełne przekonanie. Musimy tylko przeprowadzić reformy, których nie przeprowadzono przy wychodzeniu z komunizmu. A to, że procedura art. 7 trwa, to nie jest koniec świata.

6. o tym, dlaczego PiS wykreślił karę więzienia ze swojej ustawy o IPN

Powiedzmy sobie jasno, skuteczność zapisów o ściganiu i zamykaniu w więzieniach autorów nieprawdziwych słów o Polsce wypowiedzianych gdzieś w mediach na innych kontynentach była raczej niewielka. 

7. o pozycji Polski

Ze względu na nasze położenie geopolityczne mamy szanse zbudować bardzo mocny kraj. Filar systemu międzynarodowego. Najpiękniejsze miejsce do życia pod słońcem.

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: