Hairwald

W ciętej ranie obecności

PiS rozbraja Polskę. Patryk Jaki obsługuje szambo

„Stwierdzono, że nie było podstaw, by uznać, że poseł był w jakikolwiek sposób uwikłany w proceder. Wykluczono też, by miał świadomość tego, co działo się w mieszkaniu” – powiedział „GW” rzecznik krakowskiej Prokuratury Regionalnej Włodzimierz Krzywicki. Umorzono więc śledztwo w sprawie rzekomego czerpania korzyści z prostytucji w mieszkaniu wynajmowanym przez posła PO Roberta Kropiwnickiego.

Takie zarzuty podczas debaty sejmowej postawił posłowi PO wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. – „Sytuacja jest trudna, bo poseł Kropiwnicki wychodzi na mównicę i mówi wielokrotnie o standardach. Problem polega na tym, że mieszkańcy okręgu pana posła Kropiwnickiego skarżą się, że pan poseł Kropiwnicki w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską” – stwierdził Jaki. Kropiwnicki wypowiedział umowę, a Jakiemu wytoczył proces za pomówienie (Jaki jednak odpowie przed sądem za zniesławienie posła PO)”.

Sprawą zajęła się też Prokuratura Regionalna w Krakowie. Kobieta, która wynajmowała mieszkanie przyznała, że świadczyła w nim „usługi „towarzyskie”. Stwierdziła jednak, że nikt poza nią nie czerpał z tego korzyści. Postanowienie prokuratury o umorzeniu jest prawomocne.

Niewiarygodny komunikat MON, w którego wynika, że cieszą się, że rozwalił się tylko jeden MiG-29.

To jest szczęście.

>>>

Po katastrofie MIG-a 29, który rozbił się w piątek pod Pasłękiem wróciły pytania o stan techniczny uzbrojenia polskich sił zbrojnych. Niestety odpowiedzi niepokoją. Bo od przejęcia władzy przez PiS modernizacja utknęła w martwym punkcie. Sprawdziliśmy co się stało z najważniejszymi przetargami. Wnioski są niepokojące.

ŚMIGŁOWCE

Tak miało być:

(decyzją rządu PO mieliśmy ich kupić 50) politycy PiS – głownie Antoni Macierewicz, ale także Mateusz Morawiecki zapowiadali, że wkrótce Polska stanie się lotniczą potęgą. Śmigłowce mieliśmy wedle tych zapowiedzi zbudować sami. W kooperacji z Ukrainą. W międzyczasie była też nowa o zakupie kilku maszyn poszukiwawczo-ratowniczych oraz zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej i kilku dla sił specjalnych.

Jest:

Teraz i te skromne plany są ograniczone. W ocenie wiceministra obrony Skurkiewicza, najważniejsze są dziś śmigłowce bazujące na dwóch starych poamerykańskich fregatach – mniejsze i bez podwójnego zastosowania.

Tyle, że o zmianie planów resortu do dziś formalnie nie poinformowano producentów śmigłowców. A przy zmianie założeń ich realizacja do końca kadencji nie jest realna. Z helikopterów dla wojsk specjalnych zapowiadanych przez Macierewicza też zrezygnowano.

Ostateczny Pogrzeb polskich ambicji śmigłowcowych nastąpił 10 maja. Wtedy, podczas posiedzenia Sejmu wiceszef resortu obrony Wojciech Skurkiewicz poinformował, że do 2022 r. Polska kupi zaledwie cztery nowe śmigłowce, choć kilka lat temu mówiono o kilkudziesięciu. Że będzie się wydłużać czas użytkowania najstarszych maszyn, by mogły latać kolejną dekadę. Zamiast kupować nowe, Polska będzie więc remontować przestarzałe śmigłowce – między innymi stare Mi-14 oraz Mi-24, które służyły jeszcze w XX w. w Afganistanie.

W zamian:

Zamiast tego, 4 mld złotych z obronnego budżetu poszło na zakup pięciu samolotów dla VIP. Trzy są już w kraju..

PROGRAM OBRONY PRZECIWRAKIETOWEJ WISŁA

Tak miało być:

– deklarowali Antoni Macierewicz i jego zastępca Bartosz Kownacki. Tyle, że decyzje o zakupie podjęte jeszcze przez Bronislawa Komorowskiego i Tomasza Siemoniaka (szefa MON w rządzie PO) przeciągali bardzo długo. W efekcie cena za baterie rakiet znacznie wzrosła.

Tak jest:

W ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła pod koniec marca podpisano umowę na pierwszą fazę projektu, w której Polska ma otrzymać 16 wyrzutni Patriot i ponad 200 pocisków. Zestawy mają być zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS, testowanym obecnie w USA (podpisanie umowy w II fazie programu ma nastąpić w przyszłym roku).

Wartość kontraktu w pierwszej fazie wynosi 4, 75 mld dolarów (ok. 20 mld zł), z czego 700 mln zł ma trafić do polskich zakładów w ramach offsetu. W drugiej fazie rząd zamierza kupić kolejne baterie z tańszymi pociskami i nowym, dookólnym, a nie sektorowym radarem, który jest używany obecnie.

Jak podaje tygodnik „Polityka” z niejasnych przyczyn MON chce sfinansować ten zakup całkowicie do 2022 r. Oznacza to, że po doliczeniu podatku VAT, Wisła pochłonie niemal połowę, a później jedną trzecią budżetu modernizacyjnego. Oznacza to odwleczenie w czasie niemal wszystkich innych projektow modernizacyjnych.

W zamian:

Liczymy na amerykańskie gwarancje i obecność sił zbrojnych USA w Polsce. Nawet za cenę wybudowania bazy za miliardy dolarów.

OKRĘTY

Tak miało być:

Gdyby wierzyć szumnym zapowiedziom Antoniego Macierewicza, budowa w polskich stoczniach okrętów podwodnych przenoszących pociski samosterujące czy dostarczenie przez Polską Grupę Zbrojeniową miała ruszyć lada chwila. Potem zaczęto rozważać kooperację ze Szwedami. Ostatni raz Macierewicz zapowiadał zakup okrętów na dwa tygodnie przed swoją dymisją. Dostawca miał być wskazany do końca roku, potem w styczniu.

Tak jest:

W maju tego roku minister Wojciech Skurkiewicz odłożył „Orkę” (czyli program budowy okrętów podwodnych) na półkę. W odpowiedzi na poselską interpelację zakomunikował, że okręty podwodne mają być zakupione po 2022 r. a nie jak do tej pory planowano – w trybie natychmiastowym.

W zamian:

Marynarka Wojenna RP okrętów podwodnych ma w służbie są tylko trzy. Dwa 50-letnie okręty klasy Kobben będą ze starości wycofane za dwa lata. Z kolei trzeci – ORP „Orzeł” jest uszkodzony i nie wiadomo kiedy wróci do służby.

CZOŁGI

Tak miało być

Polska miała dokupić kolejne czołgi typu Leopard 2 lub budować własne Andersy

Tak jest:

Kilkadziesiąt starych czołgów T-72 pamiętających jeszcze czasu Układu Warszawskiego, które miała kupić Jordania, zostanie w kraju. Do służby wrócą tuż po modernizacji. – To jest skazywanie żołnierzy na pewną śmierć. Takie maszyny nie mają szansy na nowoczesnym polu walki. W Iraku załogi T-72 pierzchały z czołgów na wyścigi, żeby przeżyć. Ludzie, którzy nigdy nie powinni znaleźć się w MON, marnują pieniądze bez żadnej konsekwencji.

W zamian

Decyzją Antoniego Macierewicza z 2017 r. 11 lubuska dywizja kawalerii pancernej, najsilniejsza polska formacja wojskowa jako jedyna w całości wyposażona w czołgi Leopard została rozbrojona. Część nowoczesnych czołgów została przekazana do jednostki w Wesołej. W zamian połowa dywizji została wyposażona w poradzieckie T-72.

ARTYLERIA RAKIETOWA

Tak miało być:

Program Homar, czyli kontrakt na system wyrzutni rakietowych ziemia-ziemia o zasięgu 300 km był zapowiadany przez Macierewicza jako prawie dopięty. Do Polski miał trafić sprzęt z USA

Tak jest:

Pod koniec roku, goszcząca w Warszawie, gotowa do podpisania umowy delegacja amerykańskiego dostawcy została odprawiona z kwitkiem przez MON i PGZ – głównego zleceniobiorcę i przyszłego wykonawcę systemu Homar.Przetarg cofnął się do etapu ponownego zapytania dostawców o oferty. W dodatku po odejściu Macierewicza z resortu na stanowisku dyrektora Biura Artylerii Lufowej i Rakietowej jest wakat. I nikt nie wie, jak długo potrwa stan zawieszenia, bo MON przestało komunikować się z rynkiem.

Polskie siły lądowe nie mają takiej możliwości. Ostatnie poradzieckie rakiety dalekiego zasięgu wycofano ze służby ponad dekadę temu.

Poważny dylemat działaczy PiS. Prezes Kaczyński zapowiedział, że na listach wyborczych zabraknie miejsc dla tych, którzy „funkcjonują w spółkach” Skarbu Państwa. A są radni, którzy zarabiają tam setki tysięcy złotych.

Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, złożona w miniony piątek, dotyczy wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią.

– Zapadła decyzja, zgodnie z naszymi deklaracjami, które składaliśmy już niejednokrotnie i które ja składałem. Do polityki nie idzie się dla pieniędzy, ci którzy funkcjonują w spółkach, są przez nas szanowani, jeżeli dobrze wykonują swoje obowiązki, ale nie będziemy łączyć tych dwóch funkcji. To znaczy, że te osoby nie będą kandydowały na żadnym szczeblu samorządu – mówił prezes PiS.

Jak szybko wyliczyła posłanka PO Agnieszka Pomaska, „tylko w Gdańsku zakaz dotyczyć miałby 12 z 14 radnych” Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich jest m.in. Piotr Walentynowicz, wnuk legendarnej Anny Walentynowicz.

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: