Hairwald

W ciętej ranie obecności

Bezprawie PiS prawem zwyciężaj

„Bum. W Trybunale Sprawiedliwości UE przyjęto i nadano już sygnaturę pytaniom prejudycjalnym, wysłanym przez Sąd Okręgowy w Łodzi. Skarb Państwa go pewnie przegra, a sędziowie czują realną obawę, że jeśli wydadzą taki wyrok – czeka ich odpowiedzialność dyscyplinarna” – napisał na Twitterze Tomasz Skory z RMF FM. Pytania sędziów związane są z możliwym naruszeniem zasad niezawisłości sędziowskiej. Łódzki sąd prosi TSUE o rozpatrzenie sprawy w trybie przyspieszonym

Chodzi o proces miasta Łowicz z wojewodą łódzkim, w którym władze samorządowe domagają się 2,4 mln złotych. Twierdzą, że w latach 2005-2015 Łowicz otrzymał zbyt niskie dotacje celowe. Według Sądu Okręgowego, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wydania wyroku niekorzystnego dla reprezentowanego przez wojewodę Skarbu Państwa.

Łódzcy sędziowie w piśmie do unijnego Trybunału zwracają uwagę na „okoliczności faktyczne związane z nowym, upolitycznionym systemem dyscyplinarnym wobec sędziów oraz przepisy dotyczące ustawy o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Sąd Okręgowy powziął na ich podstawie realną obawę, czy w razie określonego rozstrzygnięcia sprawy, w stosunku do składu orzekającego może być wszczęte postępowanie dyscyplinarne motywowane politycznie i stosowane na podstawie przepisów ww. ustaw krajowych”.

Jak informuje RMF FM, już niedługo TSUE wyznaczy sędziego sprawozdawcę oraz rzecznika generalnego, którzy wydadzą opinie w tej sprawie. Następnie prezes Trybunału zdecyduje, w jakim trybie będzie prowadzone postępowanie – przyspieszonym czy zwykłym.

„Czuję się dogłębnie urażony tymi bezpodstawnymi pomówieniami i mając na uwadze to, że Pan Poseł Stanisław Piotrowicz dotychczas nie ustosunkował się do apelu Pani Prezes Małgorzaty Gersdorf i nie przeprosił sędziów Sądu Najwyższego za swoje słowa, w związku z naruszeniem moich praw, uznałem za zasadne wystąpić przeciwko Panu Posłowi na drogę sądową” – napisał w oświadczeniu, opublikowanym na stronie internetowej Sądu Najwyższego, sędzia Krzysztof Rączka. To już kolejny pozew przeciw prokuratorowi ze stanu wojennego. Podobne kroki wobec Piotrowicza zapowiedziała I Prezes SN Małgorzata Gersdorf.

W krótkim oświadczeniu sędzia Rączka pisze także, że słowa Piotrowicza („aby sędziowie, którzy są zwykłymi złodziejami, nie orzekali dalej”) godzą w dobre imię jego i innych sędziów SN. –„Stwierdzenie to nie znajduje żadnego uzasadnienia w faktach” – dodał sędzia Rączka.

Przypomnijmy też, że kierujący pracami Sądu Najwyższego sędzia Józef Iwulski wysłał w sprawie wypowiedzi posła PiS pisma do Kuchcińskiego i KRS. O tym w artykule „Sąd Najwyższy kontra prokurator Piotrowicz”.

>>>

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: