Hairwald

W ciętej ranie obecności

Krystyna Pawłowicz uważa, że jest piękna

Krystyna Pawłowicz zgadza się, że jest piękna.

Oto wierszyk o niej.

Urodzona w 1921 roku lekarka i nauczyciel akademicki, więzień obozu w Ravensbruck, a także działaczka „Solidarności” Joanna Penson opublikowała na łamach „Gazety Wyborczej” list otwarty do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Pisze w nim m.in. o „oszczerczych atakach na Lecha Wałęsę”.

Penson zaznacza, że to właśnie Kaczyński stoi za atakami na byłego prezydenta. „Domyślam się, że pana motywacje są, niestety, osobiste” – czytamy w liście.

Penson przypomina, że prezes PiS kiedyś pozował do zdjęć z Wałęsą i zabiegał o jego przychylność. „Słyszałam, jak mówił Pan, że to najsłynniejszy w świecie Polak obok papieża” i „prawdziwy lider obdarzony genialną intuicją” – pisze.

96-letnia była opozycjonistka uważa, że Jarosław Kaczyński chciał sterować Wałęsą i dlatego zabiegał o jego względy.

Joanna Penson wspomina też o słowach prezesa PiS o „tych, którzy stoją tam, gdzie kiedyś stało ZOMO”. „Nie wiem, gdzie Pan stał w 1980 roku. Byłam w stoczni przez cały strajk, ale nigdy tam Pana nie spotkałam” – czytamy.

Z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski jasno wynika – to pierwszy przywódca „Solidarności” odgrywał najważniejszą rolę w opozycji antykomunistycznej w Polsce przed 1989 rokiem. Daleko znalazł się Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz.

Od kilku lat na przełomie sierpnia i września – w okolicach rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku – w Polsce odgrzewany jest temat: „Kto miał największe zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Żeby nie wdawać się w spekulacje, na panelu Ariadna oddaliśmy głos Polakom. Zapytaliśmy, kogo oni uważają, za osobę o największym znaczeniu i która z nich odegrała najważniejszą rolę w opozycji antykomunistycznej.

Niektóre z osób, które znalazły się w zestawieniu wycofały się już z aktywnego życia politycznego (Adam Michnik).

Innych nie ma już wśród nas (śp. prezydent Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki i Jacek Kuroń).

Wreszcie zdecydowaliśmy się na umieszczenie w badaniu i takich polityków, którzy twierdzą, że wspomagali opozycję nie wydając wyroków skazujących. Teraz natomiast naprawiają to, co zrobili pozostali umieszczeni w badaniu (Stanisław Piotrowicz).

Każdy z ankietowanych mógł wskazać trzy najważniejsze – według siebie – osoby. Zdaniem uczestników badania bezapelacyjnym zwycięzcą jest Lech Wałęsa (42 proc.). Jako drugi został wymieniony Jacek Kuroń 38 proc.), a trzeci Tadeusz Mazowiecki (33 proc.).

Daleko za tą trójką znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, a jeszcze niżej Antoni Macierewicz.

1 proc. badanych wymieniło Stanisława Piotrowicza. I to nie zwycięstwo Wałęsy, a ten procent zdobyty przez prokuratora stanu wojennego, a obecnie twarzy PiS w zmianach polskiego sądownictwa, jest chyba największym zaskoczeniem.

>>>

>>>

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: