Hairwald

W ciętej ranie obecności

Poznań

 

Miejscy aktywiści współrządzą Poznaniem

Seweryn Lipoński, 29.12.2014
22.11.2014 Poznań. Spotkanie kandydatów na prezydenta miasta Poznania . Anna Wachowska-Kucharska , Maciej Wudarski - Prawo do Miasta , Tomasz Lewandowski - SLD , Jacek Jaskowiak - Platforma Obywatelska

22.11.2014 Poznań. Spotkanie kandydatów na prezydenta miasta Poznania . Anna Wachowska-Kucharska , Maciej Wudarski – Prawo do Miasta , Tomasz Lewandowski – SLD , Jacek Jaskowiak – Platforma Obywatelska(PIOTR SKÓRNICKI)

Mimo głośnych podziałów miejscy aktywiści z Poznania mają swojego wiceprezydenta i jedną osobę w radzie miasta. A nowy prezydent Jacek Jaśkowiak także ma z nimi sporo wspólnego.
Społecznicy w Poznaniu odnieśli sukces w wyborach, w których nikt nie dawał im szans. Stowarzyszenie My-Poznaniacy – które startowało w wyborach już w 2010 r. – rozpadło się na kilka mniejszych grup.Ostatecznie do wyborów stanęły dwa osobne komitety społeczne: koalicja Prawo do Miasta oraz Komitet Anny Wachowskiej-Kucharskiej. Oba miały też własnych kandydatów na prezydenta Poznania. Sukcesu nie odnieśli. Anna Wachowska-Kucharska zdobyła 4,7 proc. głosów, a Maciej Wudarski z Prawa do Miasta – 3,5 proc.

Koalicja Prawo do Miasta zdołała za to wprowadzić jedną osobę do rady miasta. To 24-letni Tomasz Wierzbicki, który startował dopiero z trzeciego miejsca na liście. Mandat zawdzięcza w dużej mierze wyborcom ze Świerczewa, czyli dzielnicy Poznania, w której mieszka i jest szefem rady osiedla. Po ogłoszeniu wyników Wierzbicki zapowiedział w rozmowie z „Wyborczą”, że będzie niezależnym radnym: – Nie chcę się wikłać w żadne układy. Do swoich racji przekonywać chcę wiedzą.

Na razie trzyma się postanowień. Kiedy na pierwszej sesji wybuchł spór o stanowiska przewodniczących komisji, radni PO próbowali przeciągnąć Wierzbickiego na swoją stronę. Nie udało im się.

Ruchy miejskie przyczyniły się też w Poznaniu do zmiany prezydenta. Ich kandydaci przed II turą razem z kandydatem SLD Tomaszem Lewandowskim poparli Jacka Jaśkowiaka z PO.

W zamian Jaśkowiak podpisał się pod ich licznymi postulatami, takimi jak wyższe dopłaty do żłobków czy rozwój zieleni w mieście. Podkreślał, że przed czterema laty to on, jeszcze zanim wstąpił do PO, był ich kandydatem na prezydenta.

Życie dopisało do tej historii dość niespodziewany epilog. Prezydent Jaśkowiak przed drugą turą odważnie mówił, że w razie wygranej „poważnie rozważa” powołanie Tomasza Lewandowskiego z SLD na swojego zastępcę. Jednak ten pomysł wywołał sprzeciw działaczy PO.

Dlatego Jaśkowiak zdecydował się ostatecznie na inny wariant i na wiceprezydenta powołał… Macieja Wudarskiego z Prawa do Miasta. Ta decyzja na nowo skłóciła środowisko ruchów miejskich. Część społeczników wypominała mu słaby wynik w wyborach prezydenckich i zarzucała, że okazał się człowiekiem, któremu zależy tylko na stołku.

Wiceprezydent Wudarski to pierwszy w Poznaniu społecznik spoza partii na tak wysokim stanowisku. Dostał do nadzorowania transport, politykę przestrzenną i ochronę zieleni. To bliskie mu tematy, którymi zajmował się już jako społecznik. Podobnie jak Jaśkowiak jest rowerzystą i właśnie w ten sposób najczęściej porusza się po mieście.

Jego kariera we władzach Poznania może być jednak krótsza, niż można by się spodziewać. Na dzień dobry popadł w konflikt z innym wiceprezydentem Jakubem Jędrzejewskim z PO. Poszło o przywrócenie toru żużlowego w pobliżu jeziora, domów i terenów zielonych.

Wudarski jest zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania i oświadczył w mediach, że nie widzi tu pola do kompromisu. Jędrzejewski – zwolennik żużla – odparł na to, że w tzw. budżecie obywatelskim za przywróceniem żużla zagłosowało więcej osób niż na Wudarskiego w wyborach na prezydenta. Na razie nie wiadomo, jak zakończy się ten spór. Wiceprezydent Wudarski zapowiedział, że jeśli faktycznie dojdzie do reaktywacji żużla w tym miejscu Poznania, to może podać się do dymisji.

Zobacz także

wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: