Hairwald

W ciętej ranie obecności

Język (02.01.15)

 

Lewandowski: „Politycy utracili język rozmowy z młodym pokoleniem”. Żakowski: „Definitywnie. I to nie tylko młodym”

Krzysztof Lepczyński, 02.01.2015
Janusz Lewandowski, Jacek Żakowski

Janusz Lewandowski, Jacek Żakowski (Fot. Geert Vanden Wijngaert / AP, Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

– Największym krajowym wyzwaniem jest utracony język rozmowy z młodym pokoleniem, które słucha fałszywych proroków – stwierdził w „Rzeczpospolitej” Janusz Lewandowski, nowy szef Rady Gospodarczej przy premierze. W Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski przyznał rację ekonomiście, choć zaznaczył, że władza straciła wspólny język z całym społeczeństwem i sama jest sobie winna.
Janusz Lewandowski, nowy szef Rady Gospodarczej przy premierze, kreśli w „Rzeczpospolitej” plany rządu na 2015 rok. Mówi o ochronie stabilności gospodarczej i konieczności wzmacniania rozwoju. – Nie spodziewałbym się reformatorskich fajerwerków – przyznaje.

Fałszywi prorocy

– Największym krajowym wyzwaniem jest utracony język rozmowy z młodym pokoleniem, które słucha fałszywych proroków – stwierdza też Lewandowski. Jego zdaniem młodzi nie powinni traktować emigracji jako przejawu zaradności. Powinni raczej szukać pomysłów na życie w Polsce.

Słowa Lewandowskiego zaskoczyły Jacka Żakowskiego. Publicysta zauważył w Poranku Radia TOK FM, że ekonomiści rzadko pamiętają o miękkich czynnikach w gospodarce. – Z tymi fałszywymi prorokami może nie jest do końca prawda, bo niewielka część tego pokolenia w ogóle słucha jakichkolwiek proroków – zastrzegł Żakowski.

Język rozmowy utracony definitywnie?

Publicysta przyznał jednak, że Lewandowski dobrze zdefiniował wyzwanie stojące przed polską polityką. – Język rozmowy, i to nie tylko z młodym pokoleniem, został utracony definitywnie. Zwracam uwagę na to, co dziś się dzieje w służbie zdrowia. To efekt utraconego języka rozmowy między władzą polityczną a ważną grupą interesu, jaką są pracownicy służby zdrowia, pacjenci – wskazywał prowadzący Poranek Radia TOK FM.

– Władza chce być władzą, jaka istniała przed 1989 rokiem. Mówić ludności, co jest dobre, i robić, co sobie wyobraża. Polskiemu systemowi politycznemu wciąż daleko do skłonności do negocjacji, otwartości czy poszukiwania inspiracji w innych środowiskach – skwitował Żakowski.

Zobacz także

TOK FM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: