Hairwald

W ciętej ranie obecności

Duda, 03.10.2018

 

PAD o wecie ordynacji do PE: Kaczyński nie zgłaszał do mnie żadnych pretensji

– Dobre [są relacje z Jarosławem Kaczyńskim]. Dla nas najważniejsze są sprawy państwowe. Dla mnie najważniejsze są sprawy Polski i jestem przekonany, że dla prezesa Kaczyńskiego też najważniejsze są sprawy Polski. W sprawach ważnych dla Polski zawsze znajdziemy wspólne stanowisko. Kilka dni temu [ostatnio rozmawialiśmy]. Na temat bieżących spraw państwowych, wizyty w USA, tego wszystkiego, co ważne dla państwa. To była rozmowa przy stoliku, tak, jak my – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News. Pytany o start w wyborach prezydenckich, stwierdził, iż „decyzje będą w odpowiednim czasie”.

– Prezes [Kaczyński] nie zgłaszał do mnie żadnych pretensji [po wecie do ordynacji do PE]. Myślę, że decyzja, którą podjąłem, była decyzją mądrą z punktu widzenia interesów Polski, pewnej stabilności politycznej w Polsce i była to tak naprawdę jedyna słuszna decyzja – dodał PAD.

PAD o amerykańskiej bazie: Decyzja tak naprawdę jest już podjęta

– Jak twierdzą niektórzy w Białym Domu, w tej tzw. administracji amerykańskiej, decyzja tak naprawdę jest już podjęta. Pozostają kwestie techniczne – mówił Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

– Tak niektórzy mówią. Ci, którzy siedzą w tych relacjach wewnętrznych, że kiedy tak daleko zaawansowane są już rozmowy i Biały Dom tak daleko pokazuje istnienie danego tematu, to tak naprawdę decyzja jest już podjęta, ale pozostają istotne kwestie techniczne, które muszą jeszcze zostać rozstrzygnięte – dodał prezydent.

PAD o okolicznościach podpisania porozumienia z Trumpem: Ta sytuacja była taką sytuacją, z punktu widzenia protokolarnego, nieformalną

– Donald Trump jest człowiekiem przede wszystkim pragmatycznym, to jest biznesmen. Jemu chodzi przede wszystkim o to, żeby sprawa była załatwiona. Jak najsprawniej, jak najszybciej, jak najlepiej. Przede wszystkim przejdźmy do następnego tematu i rozmawiajmy o kolejnym elemencie naszego współdziałania – mówił Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

– Nie działaliśmy według jakiegoś wielce ustalonego harmonogramu, kwestia była negocjowana rzeczywiście do ostatniej chwili. Nie jest obyczajem amerykańskim, funkcjonującym zawsze, to żeby prezydent osobiście podpisywał takie porozumienie. Ja tego bardzo chciałem, żeby to porozumienie było podpisane właśnie  przez prezydenta Stanów Zjednoczonych podpisane osobiście. Ta sytuacja była taką sytuacją, z punktu widzenia protokolarnego, nieformalną – stwierdził prezydent.

PAD o taśmie PMM: Tam nie było żadnych spraw groźnych, szkodliwych dla państwa polskiego

– Jest wczoraj ta taśma. Odsłuchałem [nagranie z premierem Morawieckim] po to, żeby było widzieć, co było mówione. O tym, że w ogóle są nagrania, to widzieliśmy od lat. Afera taśmowa trwa przecież od lat. Treść tych nagrań nie wiem, czy w panu wzbudziła jakąś wielką bulwersację. Według mnie tam nie było żadnych spraw groźnych dla państwa, szkodliwych dla państwa polskiego. Tam nie było mowy o żadnych działań, które miałyby charakter przestępczy czy – jak to się mówi – przekrętach. Niczego takiego nie słyszę. Jest to rozmowa człowieka, który wtedy był de facto biznesmenem, bo był prezesem banku. Dzisiaj jest premierem, jego rola się zmieniła, w Polsce w ogóle. Patrzy pewnie dzisiaj na wiele spraw inaczej – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

– Kto z nas jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na niego kamień. Rozmowa prywatna, przecież się chyba nikt nie spodziewał tego, że go nagrywają. Rozmawiał z gronem jakichś znajomych, pewnie swoich, tak podejrzewam. To nie była rozmowa oficjalna, gdzieś na zewnątrz. To nie było jego wystąpienie publiczne. Jest to rozmowa w pomieszczeniu zamkniętym, pomiędzy znajomymi. Język jest taki, jaki jest, nie każdemu może się to podobać, ale z drugiej strony, bądźmy szczerzy, ludzie różnie rozmawiają. Czasami człowiek używa brzydkiego słowa. Może to nie zachwyca, takie jest życie – dodał PAD.

PAD do PMM: Pan może nie jest bardzo długo w polityce, ale jeżeli to jest jedyna taśma, na której pana nagrano, to proszę się tym w ogóle nie przejmować, robić swoje

– Pan mnie zapytał, co mogę poradzić premierowi Morawieckiemu. Powiem panu premierowi tak: panie premierze, pan może nie jest bardzo długo w polityce, ale jeżeli to jest jedyna taśma, na której pana nagrano, to proszę się tym w ogóle nie przejmować, robić swoje. Nawet jeżeli próbują pana tym atakować, a pewnie próbują, bo pana działalność zaszkodziła wielu poważnym interesom. W końcu ktoś do tej pory kradł ten VAT, który w tej chwili zostaje i staje się pieniędzmi skarbu państwa, tak jak powinno być. KToś do tej pory zabierał sobie te podatki – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

PAD pytany o decyzję ws. ubiegania się o reelekcję: Jest jeszcze sporo czasu

Chcę dokończyć swoją kadencję, na którą wybrali mnie Polacy. To jest rzecz najważniejsza. Mam nadzieję, że zrobię to dobrze. Na [decyzję ws. reelekcji] jest jeszcze sporo czasu. Jak w każdej takiej sytuacji, decyzja będzie w odpowiednim czasie” – mówił w programie „Wydarzenia i opinie” w Polsat News prezydent Andrzej Duda. 

PAD o zakupie fregat: Decyzja rządu była inna i ona się zmieniła na kilka dni przed wyjazdem

– Decyzja rządu była inna niż spodziewał się minister Obrony Narodowej, niż spodziewał się ja. Dowiedziałem się o tym wcześniej, natomiast zaskoczyło mnie to o tyle, że wcześniej decyzja rządu była inna i ona się zmieniła na kilka dni przed wyjazdem – mówił Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

– To mnie zaskoczyło, dlatego że uważałem, że jest realne i sensowne kupienie takich okrętów na okres przejściowy, dopóki nie wyprodukujemy własnych okrętów tego typu, nowych – dodał prezydent.

PAD o taśmach: Być może ktoś chciał mieć materiał do szantażu politycznego. Nie mogę tego wykluczyć

– Być może że ktoś chciał mieć materiał do szantażu politycznego. Nie mogę tego wykluczyć. Niech się tym zajmują prokuratura i sądy. Mogę powiedzieć tak: taśmy zostały nagrane, wszyscy je słyszeliśmy. Wypowiedzi polityków Platformy wszyscy znamy, jakie one były. Ale akurat w tej materiale, który został nam udostępniony w mediach, gdzie wypowiada się obecny premier, nie widzę, w sensie treści, antypaństwowego – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

PAD: Dla mnie pani prezes Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku

– Dla mnie pani prezes Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku – mówił Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

– Pani sędzia Gersdorf mogła tę ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli się z nią nie zgadzała. Miała na to bardzo dużo czasu, nie zrobiła tego, więc rozumiem, że uznała, że ustawa jest zgodna z konstytucją, nie budziła chyba jej wątpliwości, skoro nie skierowała jej do Trybunału Konstytucyjnego. Jako pierwsza prezes Sądu Najwyższego miała kilka miesięcy na to – dodał prezydent.

PAD: Dokładnie przestrzegam Konstytucji

– Mam ochotę wyjść i krzyczeć „Konstytucja, Konstytucja”. Dlatego że dokładnie przestrzegam Konstytucji. Oczekuję tego, że inni też będą jej przestrzegali, a niestety sądy jej nie przestrzegają i to tragedia Polski – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: