Hairwald

W ciętej ranie obecności

Stan gry, 28.09.2018

 

STAN GRY: Premiera książki Sienkiewicza o kulisach polityki, WP: Kamiński miał powiedzieć, że pierwszy raz uwierzył, że Jaki ma szansę wygrać, Szostkiewicz dość pozytywnie o PAD

28 WRZEŚNIA 2018 12:12

— 3 PAŹDZIERNIKA PREMIERA KSIĄŻKI BARTŁOMIEJA SIENKIEWICZA – PAŃSTWO TEORETYCZNE: “Napisana ostrym językiem przez analityka i polityka. Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska, autor słynnego stwierdzenia, że „państwo polskie istnieje teoretycznie”, opowiada o kulisach polityki. Ale przede wszystkim pisze o państwie, które mimo zaklęć kolejnych ekip rządzących jest nadal obce dla swoich obywateli. Więcej, polskie państwo jest niezrozumiałe, a czasami wręcz dramatycznie nieporadne. W „Państwie teoretycznym” autor stawia tylko z pozoru paradoksalne pytania: „Dlaczego kodeks drogowy jest ważny dla obrony sądów?”, „Czy szkoła w Polsce jest formą demoralizacji?”, „Dlaczego pożary wysypisk śmieci to ostrzeżenie przed potencjalną wojną?”. Sienkiewicz zastanawia się, co można zrobić, żeby państwo w Polsce było sprawne, a nie teoretyczne. Przedstawia swoją receptę na polskie choroby w niebanalny, często zaskakujący sposób. Nie cofa się przy tym przed przyznaniem się do własnych błędów. Jest bezlitosny w demaskowaniu zakłamania polskiej polityki”.
https://arbitror.pl/produkt/panstwo-teoretyczne/

— ZWIASTUN DOBREJ ZMIANY: Dobra zmiana – oficjalny zwiastun nowego filmu Konrada Szołajskiego. “Pierwszy polski film dokumentalny o… dobrej zmianie. Jego bohaterkami są dwie kobiety, reprezentujące dwie strony politycznego podziału naszego kraju. Obserwujemy je w życiu codziennym, starając się zrozumieć, co i dlaczego je różni. Obie czują się patriotkami, tyle że dla Marty patriotyzm ma odcień narodowy i katolicki, a dla Tity – europejski i liberalny. Film jest ich intymnym portretem, a zarazem to rzetelny, społeczny dokument o współczesnej Polsce. Bohaterki filmu nic o sobie nie wiedzą, uczestniczą w manifestacjach po dwóch stronach barykady, odgrodzone barierkami i kordonem policji. Czy uda się kiedyś doprowadzić do tego, żeby mogły ze sobą porozmawiać?”
https://youtu.be/3TIxjOohwkc

— GUZIAŁ W KRAKOWIE SPRAWCA CO TRZASKOWSKI ZROBIŁ DLA OKRĘGU, JAKI O WARSZAWIE DLA KOBIEThttp://300polityka.pl/live/2018/09/28/

— PRZEWAGA TRZASKOWSKIEGO NAD JAKIM JUŻ W GRANICACH BŁĘDU– SONDAŻ W RZ: TRZASKOWSKI 38, JAKI 35, ROZENEK 4,5, WOJCIECHOWICZ 3,5, JAKUBIAK 3,3, JKM 2,4, ŚPIEWAK 1,6
https://www.rp.pl/Polityka/309279860-Sondaz-Patryk-Jaki-tuz-za-Rafalem-Trzaskowskim.html

— ZAMIEŃMY BUDAPESZT NA SZTOKHOLM, CZYLI BŁĘDY I WYPACZENIA POLITYKI REGIONALNEJ PIS – PIOTR WÓJCIK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Zbliżenie polityczne z krajami nordyckimi poziom inwestycji z północy bez wątpienia by jeszcze zwiększyło, na czym ugralibyśmy zdecydowanie więcej niż na partnerstwie w ramach Trójmorza. Polska gospodarka potrzebuje obecnie przede wszystkim innowacji, które zwiększą nadwiślańską produktywność. I znów, innowacje są na północy, a nie na południu. W najnowszym rankingu Global Innovation Index, Szwecja zajęła trzecie miejsce na świecie, Finlandia siódme (zaraz za USA), a Dania ósme. Najwyżej sklasyfikowany kraj Trójmorza, Austria, był dopiero na 21 miejscu, a kolejny, Czechy, na 27. Zaawansowanie technologiczne gospodarek Rady Nordyckiej i Trójmorza jest zatem nieporównywalne. Poza potencjałem technologicznym możemy też czerpać od Nordyków know-how instytucjonalny. Bliska współpraca polityczna z Radą Nordycką umożliwiłaby Polsce przyswojenie wielu dobrych praktyk, których od partnerów z Trójmorza bez wątpienia się nie nauczymy”.

— Z NORDYKAMI ŁĄCZY NAS WIĘCEJ – DALEJ PIOTR WÓJCIK: “Z Nordykami łączy nas mnóstwo – nieufność wobec Rosji, poparcie rozszerzenia UE o  kolejne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, nawet sceptycyzm wobec euro (tylko Finowie przyjęli wspólną walutę). Kraje północy mogą nam zapewnić technologie (także wojskowe), nieco większe bezpieczeństwo energetyczne, poważne partnerstwo militarne oraz zestaw dobrych praktyk instytucjonalnych. Wszystkich tych rzeczy próżno szukać wśród krajów Trójmorza. Tymczasem struktury na północy już istnieją – wystarczyłoby rozszerzyć format NB8 o Polskę. Odwróciliśmy się do Bałtyku plecami, a właśnie tam ogniskują się nasze żywotne interesy i tam leżą nasi naturalni sojusznicy. Chcemy za to budować partnerstwo regionalne z krajami, które robią na potęgę interesy z Rosją, a i tak zawsze ważniejsze dla nich będzie zdanie Berlina niż Warszawy. Jeśli chcemy rzeczywiście lewarować swoją pozycję w UE przez aktywną polityką regionalną, to zrobimy to szybciej poprzez sojusz ze Sztokholmem, niż z Budapesztem”.
http://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/zamienmy-budapeszt-na-sztokholm-czyli-bledy-i-wypaczenia-polityki-regionalnej-pis/

— PATRYK JAKI W GAZECIE STOŁECZNEJ O WARSZAWIE NA 500% NORMY: “Warszawa się rozwija i jest piękna. Jednak ja wierzę, że Warszawa może więcej. Metro przegrywamy ze stolicami z regionu – nawet Rumunią i Bułgarią. Drogi? Nawet Mińsk zbudował dwie obwodnice. Zarządzenie odpadami? Znów Warszawa na dole rankingów. Zagospodarowanie przestrzenne? Tu przegrywamy nawet z Wrocławiem czy Poznaniem, które mają więcej planów. Nie chcę już słyszeć, że tam się da, tylko w Warszawie się nie da. Dość!”

— JAKI WRACA DO TEMATU WARSZAWA PRAGMATYCZNA KONTRA IDEOLOGICZNA: “Najważniejsze: chcę zaprezentować model prowadzenia polityki w Warszawie skoncentrowany nie na ideologii, tylko na rozwiązywaniu problemów. Nie będę zajmował się tęczą, tylko budował żłobki, poprawiał transport. Jeśli tęcza nie powstanie, nie zbuduję jej. Jeśli powstanie, nie zburzę. Chcę być prezydentem pragmatycznym, a nie ideologicznym”.

— DYSKUSJE IDEOLOGICZNE DO SEJMU – DALEJ JAKI: “Dyskusje ideologiczne powinny się toczyć w Sejmie i Senacie, w samorządzie nie. W Sejmie i Senacie człowiek zapisany do partii broni jakichś poglądów, ideologii”.

— PIERWSZY ZŁOŻYŁEM WNIOSEK O DELEGALIZACJĘ NEOFASZYSTÓW – MÓWI JAKI: “Ale pierwszy złożyłem wniosek o delegalizację organizacji neofaszystowskiej, po publikacji w telewizji. Jeśli organizacje lub osoby wprost odwołują się do faszyzmu, powinny być ścigane przez odpowiednie organy”.

— JAKO PREZYDENT WARSZAWY BĘDĘ KORZYSTAŁ Z UPRAWNIEŃ KTÓRE MA KOMISJA REPRYWATYZACYJNA – MÓWI JAKI W GW: “To zależy od wyników wyborów. Komisja ma uprawnienia, z których może korzystać dziś urząd miasta i z tego nie korzysta. Jeśli zostałbym prezydentem, komisja nie będzie potrzebna, ponieważ będę korzystał ze swoich uprawnień. I skończy się oddawanie majątku warszawiaków mafii reprywatyzacyjnej”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,150427,23976651,wybory-samorzadowe-2018-patryk-jaki-robie-swoje-codziennie.html#sondaz

— AGATA KONDZIŃSKA O GRUPIE TRZYMAJĄCEJ PAŁAC – pisze w GW: “Kędryna ironizuje: – Oczywiście, że jest grupa krakowska, tylko proszę napisać, że jestem w niej najstarszy. Bo jak coś takiego pojawia się w mediach, to potem dużo łatwiej załatwia mi się sprawy urzędowe. Kolarski podobnie: – Tak, grupa krakowska jest niezwykle wpływowa i każdy, kto zna historię sztuki, może sobie przyporządkować nazwiska. Grupa nie jest przypadkowa. Duda i Kędryna są przyjaciółmi z krakowskiej podstawówki i z harcerstwa. Kolarski to kolega prezydenta i z harcerstwa, i z liceum, był w jednej klasie z Agatą Kornhauser-Dudą. Znajomość Szczerskiego i prezydenta trwa od pierwszych rządów PiS w latach 2005-07. Duda był wiceministrem sprawiedliwości, Szczerski – wiceministrem spraw zagranicznych”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23976952,grupa-trzymajaca-palac-ujawniamy-kto-naprawde-stoi-za-polityka.html

— WP PISZE O OBAWACH PO PRZED WARSZAWSKĄ DEBATĄ: “Mówi polityk znający przebieg środowego spotkania: – Szostakowski przeciągał strunę, grał na odłożenie debaty w czasie. Oni tej debaty tak naprawdę nie chcą. Tam jest strach, że Rafał może ją przerżnąć, bo będzie orka rządów Platformy w stolicy ze strony wszystkich kandydatów i on siłą rzeczy będzie musiał tłumaczyć się za Hankę [Gronkiewicz-Waltz – przyp. red]. Trzaskowski unikał jak dotąd bezpośredniego starcia z którymkolwiek z kandydatów. Wygrywa w sondażach, więc nie ma interesu ryzykować konfrontacji z Jakim i resztą „planktonu”.

— KAMIŃSKI ODEGRAŁ KLUCZOWĄ ROLĘ W NEGOCJACJACH DEBATY – DALEJ WP: “Uczestnicy spotkania zgodnie relacjonują w rozmowie z nami, że kluczową rolę odegrał w negocjacjach – co może zaskakiwać – Michał Kamiński, były polityk PiS i PO, dziś wspierający w kampanii Jacka Wojciechowicza, prezesa Instytutu Rozwoju Warszawy i byłego wiceprezydenta. – Przyparł do muru Szostakowskiego – twierdzi nasz rozmówca. – Rzucił do szefa sztabu Trzaskowskiego, że robią przedstawienie, że chcą „debaty o debatach” i że ludzie Rafała robią wszystko, żeby tej debaty nie było. Szostakowski zmiękł, Kamiński zaproponował debatę w trzech telewizjach, wskazał argumenty organizacyjne, a negocjacje z mediami zaproponował Piotrowi Ikonowiczowi – opowiada uczestnik spotkania”.

— KAMIŃSKI MIAŁ POWIEDZIEĆ, ŻE ZACZYNA WIERZYĆ W MOŻLIWOŚĆ ZWYCIĘSTWA JAKIEGO – DALEJ WP:“Kolejne spotkanie sztabowców planowane jest na piątek. Organizują je tym razem przedstawiciele Patryka Jakiego. Tych chwalić miał w prywatnej rozmowie ze znajomym Michał Kamiński, który miał stwierdzić, że… „pierwszy raz uwierzył, że Jaki ma szansę wygrać te wybory”. Bo kampanię Rafała Trzaskowskiego Kamiński – były spin doktor PiS i doradca Ewy Kopacz – uważa za fatalną”.
https://wiadomosci.wp.pl/debata-kandydatow-na-prezydenta-warszawy-kulisy-negocjacji-kaminski-dociska-po-i-chwali-sztab-jakiego-6299814442088065a?amp=1&__twitter_impression=true

— TIMMERMANS WZMOCNIONY KONFLIKTEM Z POLSKĄ – KATARZYNA SZYMAŃSKA-BORGINON: “Frans Timmermans jest obecnie najmocniejszym komisarzem w UE. Paradoksalnie przyczynił się do tego spór z Polską. Drugą kadencję na stanowisku komisarza ma już prawie pewną, chociaż holenderska Partia Pracy, do której należy obecnie w Holandii, niewiele znaczy. Najbardziej wzmocniło go doprowadzenie sprawy praworządności w Polsce do TSUE i Rady UE. „Wyrósł na herosa praworządności. Człowieka nieugiętego” – powiedział jeden z urzędników KE – „Pokonał nawet samego Junckera i Selmayra, którzy chcieli sprawę praworządności w Polsce zamieść pod dywan”.
https://www.rmf24.pl/newsamp-timmermans-herosem-praworzadnosci-druga-kadencje-ma-w-kiesze,nId,2637203

— ADAM SZOSTKIEWICZ DOŚĆ POZYTYWNIE O DUDZIE W ONZ: “Również jego spotkania nieformalne w Nowym Jorku pokazują różnicę dyplomatyczną. Prezydent Duda rozmawiał z premierem Netanjahu, ale też z szefem Autonomii Palestyńskiej Abbasem, którego Biały Dom obecnie ignoruje. Spotkał się też, niejako tradycyjnie, z prezydentem Ukrainy Poroszenką, którego z kolei ignoruje dziś Kreml. Polski polityk ma obowiązki polskie, a ponieważ jego kraj należy ciągle do Unii Europejskiej, ma też obowiązki europejskie, a nie wyłącznie transatlantyckie. Tym razem prezydent Duda sprawiał wrażenie, jakby to rozumiał. Gdyby jeszcze potrafił swoją obronę prawa międzynarodowego jako podstawy ładu i współpracy w świecie odnieść do sytuacji we własnej ojczyźnie…”
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1765544,1,bliskie-spotkania-prezydenta-jak-duda-wypadl-w-onz.read

— KOGO BAWI ANNA GRODZKA – Aleksandra Klich, Krzysztof Pacewicz w GW: “Anna Grodzka Polką Stulecia? A czemu nie? Prawica wyśmiewa to, czego nie rozumie. Anna Grodzka jako pierwsza transpłciowa posłanka w naszym kraju jest dla milionów Polek i Polaków symbolem niestrudzonej walki z uprzedzeniami i wiary w to, że nie ma takich ograniczeń, których nie da się pokonać. Dlatego chętnie przystałyśmy na propozycję naszych Czytelniczek, by umieścić ją wśród stu innych kandydatek na Polkę Stulecia”.
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100865,23975777,anna-grodzka-polka-stulecia-kogo-bawi-transseksualizm.html

— FAKT PYTA CZY POSEŁ PIS PISZE PRAWO POD BIZNES ŻONY: “On, Krzysztof Kubów (34 l.), to poseł PiS interesujący się w Sejmie zagadnieniem gospodarowania odpadami. Ona, Barbara Kubów (40 l.), to obrotna bizneswoman, której firma zajmuje się zbieraniem odpadów. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa – to małżeństwo. Krzysztof Kubów z tematem odpadów zetknął się 12 lat temu, gdy został asystentem ówczesnego posła Platformy Obywatelskiej Piotra Cybulskiego (63 l.).
https://www.onet.pl >>>/

— URODZINY: Grzegorz Bierecki, Maciej Nowicki, Robert Maciaszek, Mirosław Orzechowski.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: