– Jeżeli chodzi o odzyskanie wraku, to trzeba cisnąć, być może odwołać się do Trybunału w Hadze – oświadczył prezes PiS. Dodał jednocześnie, że „być może całą prawdę będzie można wyjaśnić bez wraku”. – Tutaj wystarczy śledztwo, a właściwie dwa śledztwa – podkreślił. Jak wyjaśnił jedno śledztwo miałoby dotyczyć „katastrofy i jej kontekstów”, a drugie śledztwa, które wszczęto po katastrofie. – Jeżeli odpowiednie grupy prokuratorów się tym zajmą, to na pewno po niedługim czasie dojdziemy do prawdy –  powiedział Kaczyński.

 

O powodach odwołania Arabskiego: to kwestia oczywistego braku kompetencji

 

Prezes PiS komentował też odwołanie ze stanowiska ambasadora w Hiszpanii, Tomasza Arabskiego, byłego szefa kancelarii ówczesnego premiera Donalda Tuska. Według PO odwołanie to zemsta polityczna. – Ja wobec tego zapytam Platformę, jakie kwalifikacje dyplomatyczne ma pan Arabski, ja nic o jego kwalifikacjach dyplomatycznych nie słyszałem – skomentował Kaczyński.

 

Dodał, że „Platforma traktowała ambasady jako łupy”. – My nie traktujemy ambasad jako łupów, a jako miejsca, gdzie mają być wysyłani zawodowi dyplomaci – stwierdził Jarosław Kaczyński. Przyczynę odwołania Arabskiego określił jako kwestię „nie tyle kompetencji, ile braku kompetencji, oczywistego braku kompetencji”.

trzebaCisnąć