Hairwald

W ciętej ranie obecności

Ewa Wójciak i święte prawo ekspresji

Papiez-Franciszek-i-Ewa-Wojciak

 

Grajdół zwany Polską nie może sobie poradzić z prywatnymi słowami Ewy Wójciak, dyrektorki Teatru Ósmego Dnia: ch… Pełne brzmienie zdania zamieszczone na Facebooku było następujące: „No i wybrali ch…, który donosił wojskowym na lewicujących księży”.

 

Po pierwsze, Wójciak wypowiedziała się prywatnie.

 

Po drugie, artystka posiada święte prawo ekspresji.

 

ZuckFacebook jest społecznością internetową wymyśloną przez Marka Zuckerberga, który do geniuszy nie należy, acz zbił ogromne pieniądze. Jak w tym biznesie bywa, wygrał jakby w totolotka. Szczęściarz . Stąd do geniuszu daleko. Jego pracownicy w oddziałach narodowych są odpowiednio dysponowani intelektualnie i artystycznie.

 

I ci pracownicy w polskim oddziele Facebooka zablokowali profil Wójciak, jakby to był ich. Copyright in Wójciak! Na miejscu Wójciak pozwałbym Zuckerberga i zażądał takiego odszkodowania, które przystaje do jego fortuny, aby chłopię popłynęło w bankructwo.

 

Zbija fortunę i z nikim się nie dzieli, niech podzieli się z tymi, którzy mają talent artystyczny. A polscy pracownicy winni być zwolnieni. Przy tym Wójciak mogłaby zorganizować przynajmniej w kraju, aby Facebook omijać z daleka, bo śmierdzi tchórzostwem.

 

Jeżeli Zuckerberg nie rozumie prywatności, to jego miejsce przy łopacie.

 

Ekspresja artystyczna to święte prawo. To podkreślił założyciel „Ósemek” Lech Raczak. Wójciak nie tylko tym ch… wyraża siebie, ale jako poddana narracji wyraża emocje. Jak ktoś tego nie rozumie, nie rozumie czym jest rola sztuki i ekspresji artystycznej.

sarah-kane-cleansed-33

 

Widać, że ludzie, którzy się dobrali do Wójciak, nie mają nic wspólnego z kulturą polską, ani sztuką.

 

To ledwie polski motłoch.

 

Przywołam w tym miejscu dramaturg angielską nowego pokolenia, która niestety już nie żyje, a która jest klasykiem współczesnego teatru, Sarah Kane. W jej dramatach nie takie ch… padają. Teatry ją wystawiają, bo wyraża niepokój współczesnego świata.

 

Władze Poznania chcą odwołania Wójciak ze stanowiska. Powstał list podpisany przez 200 intelektualistów – m.in. naukowców, artystów czy dziennikarzy – przeciwko jej odwołaniu.

 

„Nie zgadzamy się, by konsekwencją prywatnej wypowiedzi Ewy Wójciak na temat papieża – kardynała Bergoglia – miało być jej odwołanie ze stanowiska dyrektora Teatru Ósmego Dnia” – napisali sygnatariusze, wśród których znalazł się m.in.: Tomasz Polak, Krzysztof Podemski, Stanisław Barańczak, Agnieszka Graff, Ewa Wanat, Cezary Wodziński, Janusz Opryński i inni.

 

Wśród tych „innych” jest pracownik katolickiego uniwersytetu – lubelskiego KUL-u – profesor Zofia Kolbuszewska (prodziekan). Spowodowało to u katolików ogromne poruszenie. Prym wiedzie Fronda.pl, portal Terlikowskiego podaje kontakty do dziekanatu, rektora i rzeczniczki prasowej i zachęca, by kierować tam „swoje opinie na temat podpisania listu w obronie E. Wójciak”.

Grobelny

 

 

Osobne słowa należy poświęcić prezydentowi Poznania Ryszardowi Grobelnemu.

 

Zasługuje na apel!

 

Poznaniacy nie głosujcie w wyborach samorządowych na tego przedstawiciela tałatajstwa. Nikt go nie prosił, a zgina mu się kolano przed feudalną władzą, która znajduje się w Watykanie.

 

Ktoś taki, jak Grobelny jest w stanie nie tylko sprzedać kraj, ale napluć na godność artysty. Należy go potraktować z buta i wysłać kopem do łopaty.

 

Single Post Navigation

Dodaj komentarz